Poznań: Nowe promocje biletowe. Dla stałych klientów

Miasto Poznań Plac Wielkopolski MPK tramwaj fot. Sławek Wąchała
Specjalne bilety okresowe 30+3 i 90+9 z termin ważności wydłużonym odpowiednio o 3 lub 9 dni – w ten sposób Poznań chce podziękować stałym pasażerom za korzystanie z komunikacji i zachęcić, by korzystali z niej dalej.

Pandemia covid-19 bardzo mocno uderzyła w transport lokalny. Pomimo tego, że kolejne badania naukowe jednoznacznie wskazywały, że przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych korzystanie z publicznego transportu zbiorowego jest bezpieczne, ograniczenia, wprowadzane od marca minionego roku poważnie przyczyniły się do zmniejszenia poziomu mobilności mieszkańców aglomeracji. Efektem tego był znaczny spadek rosnącej przed pandemią popularności transportu zbiorowego.

Dlatego władze Poznania postanowiły sięgnąć po dodatkowe instrumenty, by zachęcić pasażerów do korzystania z miejskiej komunikacji.
– Chcemy zachęcić pasażerów do powrotu do komunikacji miejskiej poprzez zaoferowanie konkretnej oferty promocyjnej – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Mamy nadzieję, że propozycja spowoduje, że wielu stałych klientów transportu publicznego powróci do codziennego podróżowania tramwajami i autobusami oraz przekona wiele osób dotychczas z komunikacji niekorzystających, że jest to dobry sposób na przemieszczanie się w przestrzeni Aglomeracji Poznańskiej.

Projekt zakłada wprowadzenie jednorazowej promocji dla osób rozliczających podatki w Poznaniu i miejscowościach objętych porozumieniami międzygminnymi, pozwalającej na zakup w październiku 2021 roku specjalnych biletów na sieć 30+3 lub 90+9. W ramach oferty za równowartość cen biletów długookresowych metropolitalnych na 30 (119 zł na strefę A) i 90 dni (323 zł na strefę A), pasażer zyska 10-proc. bonus, dzięki któremu będą one ważne odpowiednio przez 33 i 99 dni. Data ważności biletu musi rozpocząć się w okresie pomiędzy 1 a 31 października 2021 r.

Dzięki ofercie promocyjnej stali klienci, którzy podczas pandemii zrezygnowali z kupowania biletów okresowych na rzecz biletów jednorazowych, mogliby skorzystać z dodatkowego bonusu. Propozycja ta dostępna będzie także dla osób, które dotychczas nie korzystały z Biletów Metropolitalnych: warunkiem jest wyrobienie karty PEKA oraz złożenie w jedynym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań oświadczenia posiadacza karty PEKA dot. miejsca rozliczania podatku dochodowego.

– Chcemy także, aby dużo większe grono osób niż obecnie mogło skorzystać z atrakcyjnych promocji biletowych ZTM – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Projekt zmian obejmuje zwiększenie ich dostępności, co ułatwi nam także promowanie rodzinnego korzystania z transportu zbiorowego w weekendy.

Obecnie w soboty, niedziele i święta z posiadaczem normalnego długookresowego biletu sieciowego może podróżować (bez dodatkowych opłat), do 3 dzieci w wieku do lat 15. Propozycja zmiany zakłada, że z posiadaczem takiego biletu podróżować będzie mogła jedna, dowolna osoba towarzysząca bez limitu wieku, a promocja będzie obowiązywała już od piątku, od godz. 20:00. W związku z funkcjonowaniem w taryfie ZTM specjalnego biletu dla dzieci ze szkół podstawowych (w cenie 60 zł na cały rok), promocja w aktualnym kształcie jest skierowana do stosunkowo niewielkiego kręgu zainteresowanych. Nowa zasada ułatwi korzystanie z transportu zbiorowego całym rodzinom w weekendy w sytuacji, gdy dzieci mają swoje bilety dla uczniów szkół podstawowych lub semestralne, a tylko jedno z rodziców regularnie podróżuje w dni robocze i posiada tzw. sieciówkę.

Druga proponowana zmiana dotyczy łączenia biletów dobowych 24h. Obecnie jednoczesne skasowanie dwóch takich biletów normalnych pozwala na przejazdy 2 osób dorosłych i do 3 dzieci w wieku do lat 15. W ramach zmian proponuje się podniesienie granicy wieku dzieci do lat 18 oraz wprowadzenie specjalnej opcji dla Rodzin Dużych. Dzięki temu oprócz dwóch rodziców, w ramach tej promocji podróżować będzie mogła dowolna liczba dzieci (pod warunkiem okazania w trakcie kontroli Karty Rodziny Dużej wszystkich osób korzystających z oferty). Należy podkreślić, że tę promocję można łączyć z inną, dotyczącą zmiany biletu dobowego w bilet weekendowy w przypadku skasowania go w piątek po godz. 20:00. Oznacza to, że rodziny z trójką dzieci do lat 18 lub Rodziny Duże mogą dzięki skasowaniu dwóch normalnych biletów 24h podróżować komunikacją miejską do godz. 24.00 w niedzielę.

Propozycja zmian została przekazana samorządom współtworzącym transport aglomeracyjny z ZTM oraz branżowym związkom zawodowym, a we wrześniu trafi na sesję Rady Miasta Poznania.

ZTM

Podziel się:

Ostatnio dodane: