Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Poznań: Nowe łazienki w mieszkaniach komunalnych czy sztuczka wizerunkowa ZKZL?

W ciągu dwóch lat w mieszkaniach komunalnych zarządzanych przez ZKZL przybyło łazienek. I to sporo. W 2018 roku było ich 145. W 2020 – jest ich już 900. Jakim cudem spółka wybudowała je tak szybko?

Pytanie o cud zadał “Głos Wielkopolski”, bo jakoś nie dało się zauważyć, żeby w ciągu tych dwóch lat ZKZL prowadził hurtowe budowy łazienek w swoich lokalach, i to na ogólnomiejską skalę.

I faktycznie o żadnym cudzie nie ma tu mowy. Ogółem miasto posiada około 1200 lokali komunalnych i z tego 900 łazienek nie ma. Ponad 100 z tej liczby posiada wspólną łazienkę i kuchnię z innymi lokatorami – takie mieszkania powstały po wojnie wskutek podziału jednego większego na kilka mniejszych ze wspólna kuchnia i łazienką. Tak było jeszcze dwa lata temu. Ale w tym roku Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych po prostu… zaczął inaczej liczyć i łazienki, i lokale. I teraz jedynie 145 mieszkań nie ma łazienek.

Bo ZKZL uznał, że mieszkanie bez łazienki to takie, w którym przynależna łazienka bądź toaleta znajduje się poza budynkiem. Jeśli łazienka jest w tym samym budynku, a lokator ma do niej kilka lub kilkanaście metrów, to liczy się już jako mieszkanie z łazienką. Nawet wtedy, gdy prawo do jej użytkowania mają jeszcze lokatorzy innych mieszkań.

Realnej sytuacji to nie zmienia, ale nie da się ukryć, że w statystykach wygląda to o wiele lepiej i sprawia wrażenie, jakby dysponował lokalami komunalnymi o całkiem niezłym standardzie. Czy rzeczywiście za taki można uznać część dużego mieszkania z kuchnią i łazienką do użytku z lokatorami dwóch czy trzech innych lokali – kwestia dyskusyjna. “Głos Wielkopolski” porównuje to do słynnych za komuny przypadków malowania trawy na zielono…

Tymczasem w Ostrowie Wielkopolskim Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej sukcesywnie realizuje program budowy łazienek w mieszkaniach komunalnych. Szacuje, że za trzy lata w mieście mieszkań ze wspólnymi łazienkami już nie będzie. Ostrów będzie prawdopodobnie pierwszą gminą w Polsce, w której ten problem zniknie – jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce 1,2 miliona mieszkań w kraju nie ma łazienki. To 8,7 proc. wszystkich lokali w kraju. 900 tys. mieszkań w Polsce nie ma toalety, a prawie 500 tys. nawet kranu z bieżącą wodą.

Głos Wielkopolski, el

Strona głównaPoznańPoznań: Nowe łazienki w mieszkaniach komunalnych czy sztuczka wizerunkowa ZKZL?