piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Nowa wystawa w Muzeum Powstania Poznańskiego

Nosi tę samą nazwę: „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć”, jednak zawartość wystawy jest zupełnie inna i warto ją zobaczyć. Jej otwarcie to element obchodów 64. rocznicy Czerwca'56.

W bardzo kameralnym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz województwa, miasta i Instytutu Pamięci Narodowej.
– W tym muzeum jest napisana cała historia naszego regionu. W przededniu kolejnej rocznicy Czerwca 56 to niezwykle ważne, żeby znaleźć się w tym miejscu i zobaczyć nową wystawę, która na pewno nas zachwyci, poruszy emocje, przywoła wspomnienia – mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska składając gratulacje Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości w imieniu wojewody Łukasza Mikołajczyka.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania podziękował za to, że w tym specyficznym okresie, kiedy nawet uroczystości rocznicy Poznańskiego Czerwca będą bardzo ograniczone, możemy cieszyć się z powrotu do takich miejsc jak ważne dla nas muzeum.
– Sam jestem ciekaw co się tu zmieniło? Dziękuję, że czekające nas już niebawem, skromniejsze niż zazwyczaj obchody, będą jednak uświetnione tą nową wystawą – powiedział.

Kuratorami obecnej wystawy są Kinga Przyborowska i Łukasz Szudarski. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o istniejącą w latach 2007-2019 wystawę, której kuratorem była Barbara Fabiańska. Przetrwała idea przyświecająca muzeum narracyjnemu, która „przenosi” zwiedzających do Poznania z lat '50 XX wieku, a nasi goście stają się w pewnym sensie uczestnikami pamiętnego 28 czerwca 1956 roku.

Najwięcej zmian zwiedzający zauważą już przy wejściu. Właściwie na nowo powstało mieszkanie z lat 50-tych. Wprowadzone zmiany sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji.
Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Poznańskim Czerwcu'56 stała się bardziej usystematyzowana i jaśniejsza.

Swoje indywidualne miejsce znalazł wątek dotyczący MPK, zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o Czerwcu '56. Zaakcentowano wyraźniej udział dzieci w pochodzie, a także rolę lekarzy i pielęgniarek, ratujących rannych.

W części zaaranżowanej na salę rozpraw przedstawiane są dodatkowe, nieeksponowane dotąd treści i dokumenty, dzięki którym bliższa staje się sprawa głośnych procesów poznańskich. Spacerując ulicami Poznańską Wolności, Kochanowskiego zobaczymy wiele nowych eksponatów, są też nowe nagrania audio, które towarzyszą zwiedzającym i multimedia (ze względu na epidemię obecnie wyłączone).

Dzięki przeprowadzonym zmianom zwiedzający mogą lepiej poczuć atmosferę Poznańskiego Czerwca '56 stając się się w pewnym sensie uczestnikami pamiętnego 28 czerwca 1956 roku.
Pamiętajmy, że Muzeum Czerwca'56 otwarte w 2007 roku, powstało z inicjatywy środowisk kombatanckich i ówczesnego wiceprezydenta Miasta Poznania Macieja Frankiewicza. Mija właśnie 11 lat od jego śmierci.

Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego będzie dostępne dla zwiedzających, od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do 15.00.

WMN, el

Strona głównaPoznańPoznań: Nowa wystawa w Muzeum Powstania Poznańskiego