wizualizacja zakładu Tuopu fot. UMP

Poznań: Nowa firma z branży moto. I 450 miejsc pracy

W Poznaniu powstanie nowa fabryka firmy Tuopu, w której będą wytwarzane podzespoły do samochodów elektrycznych. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny tej firmy w Europie.

Ningbo Tuopu Group zamierza zainwestować 30 mln euro, a w poznańskim zakładzie – zatrudnić 450 osób. Będą w nim produkowane ramy pomocnicze dla samochodów elektrycznych. Firma jest liderem technologii w zakresie produkcji komponentów do aut, działającym w branży od ponad 30 lat, współpracuje ze światowymi liderami z branży motoryzacyjnej, m.in. Audi, BMW, Fiat-Chrysler, GM, Geely, Ford, Mercedes-Benz, Porsche czy Volkswagen. Tuopu jest notowana na giełdzie w Szanghaju.

– O ulokowaniu nowej inwestycji Tuopu w Poznaniu w dużej mierze zdecydowało strategiczne położenie Polski na mapie Europy – mówi Bob Zheng, dyrektor generalny Tuopu Poland. – Na decyzję przełożyła się też świetnie rozwinięta baza poddostawców i tamtejsza infrastruktura oraz bardzo dobre zaplecze i otoczenie przemysłowe. Doceniamy wsparcie władz samorządowych i publicznych w całym procesie, zwłaszcza ze strony Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wsparcie PAIH i miasta Poznania bardzo nam pomogło, m.in. jeśli chodzi o budowanie bazy lokalnych poddostawców, ale też oferowane warunki związane z lokowaniem inwestycji w tym właśnie regionie.

Fabryka będzie miała powierzchnię ponad 30 tys. metrów kwadratowych i powstanie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w podstrefie Poznań. Jej budowę będzie realizował polski deweloper 7R, w 7R City Park na poznańskim Franowie. Jeszcze w tym roku firma chce zatrudnić 20 pracowników. Poszukiwani są inżynierowie, wykwalifikowani specjaliści, ale też pracownicy wspierający procesy operacyjne.

– Bardzo cieszymy się, że firma Tuopu zdecydowała się zlokalizować swoja pierwszą fabrykę w Europie właśnie w Poznaniu. Podzespoły dostarczane przez zakład, wykorzystywane będą do budowy samochodów elektrycznych, które zyskują na popularności – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Nowa inwestycja oznacza utworzenie 450 miejsc pracy, w tym wielu wyspecjalizowanych. Cieszy też chęć współpracy firmy Tuopu z regionalnymi poddostawcami.

– Staramy się stwarzać w mieście proinwestycyjny klimat, wspierając przedsiębiorców prowadzących tutaj biznes. Wybór stolicy Wielkopolski potwierdza, że nasz region jest atrakcyjny dla branży motoryzacyjnej. Położenie Poznania, pomiędzy Warszawą a Berlinem oraz dostęp do poddostawców w bliskim sąsiedztwie, tworzy dobry klimat do rozwoju tej branży. Od lat Poznań jest postrzegany jako tzw. brama do Europy m.in. przez firmy azjatyckie – dodaje Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Polska jest jednym z głównych dostawców podzespołów i części samochodowych dla światowych graczy motoryzacyjnych w Europie. Poznań także od lat wyróżnia się na tym rynku, będąc siedzibą takich gigantów jak Volkswagen, Solaris, Bridgestone czy wielu lokalnych poddostawców. To, jak się okazuje, przekonuje do zainwestowania tu także inne firmy z branży automotive.

– Polska Agencja Inwestycji i Handlu towarzyszyła Tuopu od momentu ich decyzji o ulokowaniu inwestycji w Wielkopolsce – podsumowuje Marcin Fabianowicz, zastępca dyrektora Centrum Inwestycji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – W ramach doradztwa pomogliśmy firmie nie tylko poznać narzędzia wsparcia, ale wskazaliśmy te najbardziej optymalne, dopasowane do całego projektu. Ponadto firma mogła na nas liczyć w kontaktach z deweloperami oraz koordynacji relacji z administracją publiczną. Zakład w Poznaniu to pierwsza fabryka firmy w Europie. Co ciekawe, wśród inwestorów chińskich obserwujemy duże zainteresowanie poddostawców części samochodowych, ale i producentów baterii i ich podzespołów do pojazdów EV. Mam nadzieję, że decyzja Tuopu będzie bodźcem dla kolejnych inwestorów, którzy rozważają realizację swoich projektów w Polsce. Z każdym miesiącem tych argumentów za Polską nam zresztą przybywa.

UMP

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze