Czy roślina może być głodna? Jak odróżnić wróbla od mazurka? Jak zrobić guzik z… mleka? Na te i wiele innych zaskakujących pytań odpowiedzą naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 27 września podczas Nocy Naukowców.
Co roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu odwiedza kilka tysięcy osób, aby poznać tajniki niedostępnych na co dzień laboratoriów i pracowni, w których ponad 300 naukowców, doktorantów i studentów dzieli się swoja pasją do nauki.
W tegorocznej edycji pojawiło się wiele nowości, takich jak warsztaty design thinking, kryminalne zagadki z roślinami w tle czy ekologiczne warsztaty o robakach, które mogą stać się rozwiązaniem na aktualne światowe problemy ze śmieciami, brakiem jedzenia i drogą energią.
Dla wszystkich interesujących się dietetyką i zdrową żywnością przygotowane zostały warsztaty, podczas których uczestnicy poznają serową mapę Polski, nauczą się odróżniać oranżadę i nektar od soku, odkryją niekonwencjonalne metody suszenia żywności oraz zaznajomią się z kuchnią molekularną.
Pasjonaci środowiska wodnego doświadczyć będą mogli magicznych właściwości wody poprzez zabawę i doświadczenia w laboratorium wodnym. A kto zechce stać się na chwilę geodetą, będzie mógł spróbować sił podczas pomiarów geodezyjnych. Natomiast fani Alberta Einsteina poeksperymentują na warsztatach „Fizyka na co dzień”.
Jak na Uniwersytet Przyrodniczy przystało – nie zabraknie oczywiście warsztatów i wykładów dotyczących świata roślin i zwierząt. Zainteresowani odkryją tajemniczy świat owadów, dietę roślin i poznają gości naszych karmników.
Na najmłodszych jak zwykle przygotowanych zostanie wiele stoisk interaktywnych, na których bawić się będą mogli w małych odkrywców hodując chemiczne roślinki, poznając właściwości suchego lodu i poszukując ducha UPP grasującego po uniwersytecie.
To tylko namiastka wydarzenia, które czekają uczestników Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Cały program dostępny jest na stronie internetowej imprezy i warto zajrzeć choćby na kilka wydarzeń.
UP, el