Poznań: Niezwykły widok na niebie

Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała

Świecący, tajemniczy obiekt, przelatujący nad miastem można było zobaczyć nocą 20 września. To Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). A 21 września można ją było zobaczyć jeszcze raz.

O przelocie stacji poinformował serwis „Nocne Niebo”, zaprezentował też nagranie przelotu z 20 września.
„Tak wyglądał wczorajszy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nagrany nad Poznaniem” – czytamy w opisie, w którym jest też informacja o kolejnym, 21 września, o godzinie 20.35. Stacja przelatywała z zachodu na wschód i była widoczna jako duży świetlny punkt.

Stacje kosmiczne dość często można obserwować nad Polską, ale zawsze jest to ogromna atrakcja, bo mimo częstych przelotów nie zawsze pogoda pozwala na dokonanie obserwacji, no i, zwłaszcza w dużych miastach, problemem jest zbyt dużo świateł, które utrudniają zobaczenie tego, co dzieje się na niebie.

Nawet jednak wtedy, gdy stacja kosmiczna nie przelatuje nad Polską, widok gwiaździstego nieba jest godzien uwagi – i zawsze warto w nie spojrzeć, zwłaszcza jeśli ma się szansę zrobienia tego daleko od miejskich świateł. 26 września na przykład będzie można podziwiać na niebie wielką opozycję Jowisza, podczas której ta planeta będzie się wydawała większa i jaśniejsza niż zazwyczaj. To wielkie astronomiczne wydarzenie, bo tak blisko ziemi – o ok. 591,30 milionów kilometrów – Jowisz był ostatni raz 70 lat temu.