wtorek, 19 marca, 2024

Poznań: „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”

Teatr Ósmego Dnia zaprasza na czytanie performatywne książki Caroline Criado Perez. „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”.

Czytanie performatywne, będące jednym z teatralnych środków pozwalającym zwrócić uwagę na istotne problemy. Jest pewną droga do spektaklu, ale też świadectwem występujących w nim kobiet.

Sam pomysł tego wydarzenia powstał już w momencie premiery książki Criado – Perez. Rzeczywistość, a właściwie politycy w Polsce, dopisali do niego kolejne mocne konteksty. Masowe protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego pokazały, jak wiele w kwestii równouprawnienia kobiet nasze społeczeństwo ma jeszcze do zrobienia.

Janusz Stolarski, reżyser wydarzenia. wpadł także na pomysł, by pokazać te kobiety pracujące w Teatrze Ósmego Dnia, których na co dzień nie widzimy. Pracownice administracyjne, księgowości, konserwacji powierzchni – to one opowiedzą o doświadczeniach „niewidzialnych kobiet” z całego świata. Do tego do tworzenia muzyki zaproszona została wiolonczelistka – Agnieszka KOVA Kowalczyk. Prace kobiet wsparli w tym projekcie mężczyźni: Maciej Bogunia, tworzący wizualizacje i rejestrujący przedsięwzięcia na video, akustyk – Jakub Staśkowiak i odpowiedzialny za światła i video Piotr Najrzał.

– Na co dzień nie dostrzegamy nierówności i problemów, z którymi borykają się kobiety. Nasze czytanie performatywne będzie jak lustro, w którym się przeglądamy. W trakcie pracy zauważyłem już kilka takich reakcji: poznając te opowieści z całego świata ktoś zaczyna je odnosić do siebie, do tego, co pamięta. i do rzeczywistości, w której żyje. Nagle to, co wydarzyło się w fawelach w Brazylii czy w Wiedniu w Austrii, wydarzyło się też w Poznaniu na Dębcu. Opowiadamy oczywiście z perspektywy autorki książki i oddajemy jej głos, ale szukamy tego, co może być jakimś tematem dla nas, czegoś uniwersalnego – mówi Janusz Stolarski

Czytane będą fragmenty książki Caroline Criado Perez „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” To pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych.

Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii.

Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

Będzie je można zobaczyć na platformie live.bilety24.pl w dniach 27-30 listopada. Po wykupieniu biletu w cenie 10 zł do rejestracji będzie można wracać przez 48 godzin.

Reżyseria: Janusz Stolarski
Czytają: Małgorzata Grupińska-Bis, Jagoda Gruszczyńska, Agnieszka KOVA Kowalczyk, Urszula Orchowicz, Renata Stolarska, Ewa Wójciak, Anna Zbroszczyk
Oprawa muzyczna: Agnieszka KOVA Kowalczyk
Wizualizacje i rejestracja video: Maciej Bogunia
Akustyk: Jakub Staśkowiak
Oświetleniowiec: Piotr Najrzał
Ewę Wójciak nagrał: Jacek Chmaj

Teatr Ósmego Dnia, el

Strona głównaLifestylePoznań: „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”