Poznań: Niewidomym i słabowidzącym łatwiej na trasie tramwaju na Naramowice

Totupoint fot. UMP

Podpowie nazwę przystanku i ułatwi znalezienie przycisku informacji pasażerskiej. Na przystankach trasy tramwaju na Naramowice pojawiły się znaczniki systemu Totupoint, który pomaga niewidomym oraz słabowidzącym korzystać z przystanku.

Na oddanym odcinku trasy, do ulicy Włodarskiej, zamontowano 26 znaczników. To niewielkie kostki, które są wykrywane i aktywowane przez aplikację w smartfonie. Wtedy można usłyszeć komunikat z nazwą przystanku i kierunkiem ruchu i odnaleźć przycisk informacji pasażerskiej, co dla osób niewidomych i niedowidzących może stanowić problem. Aplikacja zawiera również opisy miejsca, dzięki czemu osobie niewidomej czy niedowidzącej łatwiej zorientować się w przestrzeni.

– Chcemy, by nowa trasa była dostępna dla wszystkich – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Po raz pierwszy w Polsce tego typu system zostanie wprowadzony na całej trasie tramwajowej. Poznań tym samym będzie miał najwięcej znaczników Totupoint w kraju.

– Mamy nadzieję, że system Totupoint sprawdzi się i będzie dużym ułatwieniem dla pasażerów z dysfunkcją narządu wzroku – zaznacza Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Oprócz znaczników na słupach tablic informacji pasażerskiej znajdują się przyciski, które będą wyzwalać głosową informację o odjazdach tramwajów. Infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami zostanie uzupełniona również o system fakturowych oznaczeń nawierzchni, które na ten moment są już standardem w Poznaniu.

Na niemal wszystkich przejściach dla pieszych wokół skrzyżowania przy pętli Wilczak już zostały zamontowane znaczniki Totupoint. Dzięki nim osoba korzystająca z aplikacji dowie się, przez jaką ulicę prowadzi dane przejście i jak ma dotrzeć na przykład do przystanku autobusowego w pobliżu. Dzięki znacznikom można też wcześniej, zdalnie, zapoznać się z trasą, którą chce się przebyć i zaplanować ją sobie tak, by bezpiecznie przebyć ją samodzielnie.

Totupoint działa już w ponad 800 miejscach w Polsce, a w Poznaniu jest ich niemal 200 znaczników. Udźwiękowiona i opisana jest między innymi przestrzeń Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim.

Aplikację Totupoint można bezpłatnie pobrać z App Store lub Google Play.

PIM

Podziel się: