Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Na gratowiskach powstały kolejne punkty “drugie życie”

Zakład Zagospodarowania Odpadów uruchomił na wszystkich poznańskich gratowiskach punkty “drugie życie rzeczy”. Można tam przynieść to, co jest już niepotrzebne, ale w dobrym stanie – i za symboliczną opłatą kupić rzeczy zostawione przez kogoś innego.

ZZO w ten sposób chce zachęcać poznaniaków do zmiany stylu życia na bardziej świadomy, ekologiczny i odpowiedzialny.

– Warto przypomnieć, że poznaniacy mogą korzystać z takiego miejsca już od 2012 roku – przypomina Michalina Magdziarz z ZZO. – Jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce powstał właśnie na gratowisku przy ulicy Wrzesińskiej. Są to miejsca, gdzie mieszkańcy mogą dostarczyć bezpłatnie przedmioty, które są sprawne, nieuszkodzone, czyste oraz nie stwarzają zagrożenia dla kolejnych użytkowników. Na dziś to jedno z działań mogących zatrzymać, przynajmniej częściowo, negatywny wpływ postępu cywilizacyjnego na środowisko. Działań, które jesteśmy w stanie podjąć my, konsumenci. Po co wyrzucać, wytwarzać odpady, skoro rzeczy, które nie są nam potrzebne, mogą przydać się innym.

Punkt na ul. Wrzesińskiej cieszył się tak dużym zainteresowaniem poznaniaków, że ZZO postanowiło uruchomić kolejne takie miejsca na wszystkich gratowiskach. Przy ul. 28 czerwca 1956 r. punkt “drugie życie” działa od marca tego roku, a ostatnio został uruchomiony na gratowisku na Morasku, przy poznańskiej biokompostowni.

Jak wyjaśnia Michalina Magdziarz, we wszystkich punktach mieszkańcy mogą pozostawić meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy, wózki i rowery dziecięce oraz ceramikę, sprawne, które zostaną bezpłatnie przyjęte przez obsługę. A osoby, które szukają “staroci”, mogą odwiedzić wybrany punkt i za symboliczną opłatą wybrać sobie coś z tych rzeczy. Szczegóły i regulamin korzystania oraz cennik są dostępne na stronie ZZO.

Strona głównaPoznańPoznań: Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Na gratowiskach powstały kolejne punkty "drugie życie"