Poznań: Nielegalne eksperymenty medyczne przy Długiej – szpital zabiera głos

„Głos Wielkopolski” w serii artykułów opisał nielegalne praktyki medyczne, mające rzekomo miejsce w szpitalu klinicznym przy ul. Długiej. „Doniesienia o nielegalnych praktykach nie mają żadnego potwierdzenia medycznego” – twierdzą władze szpitala.

Oto treść stanowiska Szpitala Przemienienia Pańskiego przy ulicy Długiej, jakie zostało rozesłane do poznańskich redakcji:

W związku z powtarzającymi się artykułami w „Głosie Wielkopolskim” oraz powielanymi jego treściami w części środków masowego przekazu, dotyczącymi sugestii prowadzenia niezgodnie z prawem eksperymentów medycznych oraz badań naukowych, informujemy, że w tej chwili – według wiedzy dyrekcji szpitala – nie zostało wszczęte postępowanie prokuratorskie ani też nie zostały sformułowane oskarżenia w przedmiotowej sprawie.

Uprzednie postępowanie prokuratorskie – o czym dowiedzieliśmy się ze środków przekazu – było prowadzone i zostało umorzone. Jednoznacznie informuję, że po artykułach, które ukazały się w „Głosie Wielkopolskim” na przestrzeni ostatnich miesięcy, nie dotarły do nas żadne skargi dotyczące nieprawidłowej opieki nad pacjentami czy też nielegalnych działań na oddziale chirurgii naczyń.

Sformułowania, które znalazły się w artykułach, nie są poparte żadnymi znanymi nam faktami, a informacje o sprawie pojawiają się tylko w przestrzeni medialnej.

Wszelkie zastrzeżenia odnośnie pobytu pacjentów w szpitalu są na bieżąco i wnikliwie rozpatrywane. Badania kliniczne i naukowe prowadzimy według wymagających reguł wynikających z logiki postępowania medycznego oraz regulacji prawnych. Podlegamy także kontrolom zewnętrznym, które potwierdzały wysoki standard prowadzenia tych badań w naszym szpitalu, z poszanowaniem praw pacjentów.

Nasze zaniepokojenie wzbudza fakt, iż doniesienia prasowe oraz ich powielanie przez kolejne portale informacyjne, bez uprzedniego zweryfikowania, godzą nie tylko w dobre imię szpitala, ale także mogą wzbudzać wśród pacjentów niepokój.

Doniesienia medialne o rzekomych nielegalnych eksperymentach prowadzonych w przeszłości – bez ich medycznego potwierdzenia – mogą godzić w dobre imię szpitala, który stara się zachować najlepsze tradycje oraz cieszy się znaczącą reputacją.

Pod listem podpisał się dr hab. n. med. Sczepan Cofta, dyrektor szpitala.

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami „Głosu Wielkopolskiego” w szpitalu miało dochodzić do podawania pacjentom z zakrzepicą kończyn dolnych leku Actilyse, który nie został dopuszczony w Polsce do tego akurat schorzenia. Podawanie go kończyło się powikłaniami, a również zgonami. Zdaniem „Głosu Wielkopolskiego” sprawą obecnie zajmuje się prokuratura.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: