Cmentarz Wiśniowa 1

Poznań: “Nie stać nas na tak drogie groby” – alarmują poznaniacy

31 stycznia zaczęły obowiązywać nowe, wyższe ceny na cmentarzach komunalnych. I wielu poznaniaków już teraz wie, że nie poradzi sobie z opłatami.

Podwyżka jest spora, jak o tym informowaliśmy: za grób dziecięcy na 20 lat płacono 393 zł. Po podwyżce będzie 600 zł. Grób jednomiejscowy z 683 zł skoczył na 900, a dwumiejscowy – z 973 zł na 1500. Za trzymiejscowy po podwyżce zapłacimy 2100 zł (było 1421), a czteromiejscowy 2500 zł (było 1709).

Takie kwoty przekraczają możliwości finansowe pani Karoliny, która jest emerytką i nie ma żadnej rodziny. Stąd zresztą wziął się problem z opłatami.
– Mam cztery groby – wylicza pani Karolina. – Rodziców, on jest podwójny, męża i syna, to są dwa pojedyncze groby. Czyli razem do zapłaty 3300 zł. To moje dwie emerytury. A z czego zapłacę czynsz, kupię jedzenie?

Pani Karolina uważa, że i tak jest szczęściarą, bo mimo przekroczonej siedemdziesiątki zdrowie jej dopisuje, chodzi bez trudu, więc na groby może sobie pojechać tramwajem – odkąd skończyła 75 lat nie płaci za bilety. A taka pani Adela, która mieszka po sąsiedzku i porusza się o lasce, ma znacznie gorzej: też cztery groby do utrzymania, też żadnej pomocy oprócz emerytury, a jeszcze musi mieć spore pieniądze na leki, no i na taksówkę za każdym razem, jak jedzie na cmentarz. Bo na piechotę już nie dojdzie, nie ma mowy. To dopiero są koszty!

– Ja rozumiem, że są podwyżki, wszystko zdrożeje, to i śmierć poszła w górę – wzdycha pani Karolina. – Ale z czego mają płacić emeryci? Zresztą ja nie mówię, że nie chcę płacić. Ale żeby była możliwość w ratach, wtedy bym powolutku z emerytury popłaciła. A tak co, po kredyt pójdę?

Jednak rozłożenie opłaty na raty nie wchodzi w grę, jak wyjaśnił Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych Urzędu Miasta Poznania.
– Opłaty za miejsca pochówku na cmentarzach komunalnych w Poznaniu wnoszone są jednorazowo za cały okres przedłużenia ważności udostępnienia grobu – tłumaczy dyrektor. – Dla grobów ziemnych jest to okres dwudziestoletni. Taka zasada obowiązuje niezmiennie od lat i nigdy nie dopuszczano możliwości wnoszenia opłat częściowych bądź ratalnych.

Dyrektor Dźwig przywołuje odpwoiednie akty prawne: zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania, które wypełnia postanowienia art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych:
1. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20.
2. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione.

– Ustawodawca przesądził o terminie, za jaki należy wnosić opłaty prolongacyjne, co jest respektowane przez miasto – podsumowuje dyrektor.

Mimo że wszystko jest zgodne z prawem, a podwyżka rzeczywiście nie jest wysoka, jeśli brak poid uwagę 20 lat, to jednak uderzyła boleśnie tych najstarszych poznaniaków po kieszeni. A to przecież oni mają najwięcej grobów do opieki z racji wieku, oni też mają najniższe dochody i największe wydatki chociażby z racji stanu zdrowia.

A teraz jeszcze stają przed koniecznościa wyboru, ktyóry grób bliskiej osoby zachować, a który nie, bo na niego nie wystarczy już pieniędzy.
– Jak ma stara kobieta wybrać między mężem, synem a rodzicami? – pyta zrozpaczona pani Karolina.

26
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Małgorzata Małgorzata
Gość
Małgorzata Małgorzata

No cóż samorząd dokąd wpłwają należności za miejsca cmętarne muszą mieć na beneficjentów 500+

Marek
Gość
Marek

Samorządy dostają pieniądze na 500+od rządu.

Zbigniew Linik
Gość
Zbigniew Linik

Małgorzata Małgorzata Bzdury wypisujesz

Genio 2
Gość
Genio 2

Proszę jaśniej bo nie rozumieM

Loretta Szymon Kazrath Czyż
Gość
Loretta Szymon Kazrath Czyż

Jeszcze trochę to nas w masowych grobach będą chować jak za czasów wojny. Bo ludzi nie będzie stać nawet na nagrobek żeby upamiętnić kogoś bliskiego. Bo te hieny nawet na zmarłych chcą zarobić !!! Dobra zmiana naprawdę bardzo dobra !!!!!

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Loretta Szymon Kazrath Czyż przecież w Poznaniu rządzi KO.

Loretta Szymon Kazrath Czyż
Gość
Loretta Szymon Kazrath Czyż

Ale państwem rządzi PIS i to on narzuca zasady Panie Krzysztofie:)

Genio 2
Gość
Genio 2

Od durak !!

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Skandal. To są właśnie rządy Jaśkowiaka i PO. Wszystko w Poznaniu jest najdroższe.Gospodarz do d… to nawet na zmarłych zdzierają.

Małgorzata Szul
Gość
Małgorzata Szul

Hanna Kędzierska nie tylko w Poznaniu takie ceny, w innych miastach i nie tylko ceny sobie z kosmosu wywaliłi, aż strach umierać 🙄

Staruszka
Gość
Staruszka

W innych miastach jest podobnie.Jestem przerazona . Musze zachowac ten grob. Jestem to winna tym zmarlym. Tesc dostal polecenie by zalozyc Instytut w Poznaniu.Przyjechal tu nie z wlasnej woli. Tutaj zmarl, tesciowa I ich coreczka .razem jest pochowany moj maz. Jestem jedyna osoba ktora odpowiada za ten grob.

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Małgorzata Szul Zapewniam Pana, że to tylko miasta rządzone przez nieudaczników z PO. Za ich rządów w Polsce też na nic nie było.

Urszula Andrzejak
Gość
Urszula Andrzejak

Hanna Kędzierska skąd u Pani tyle jadu

Dama
Gość
Dama

Droga Pani Urszuli to nie o jad chodzi ale rzeczywistość i prawdę jaka istnieje w Poznaniu

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Urszula Andrzejak Uczę się od Jaskowiaka.

Brak miejsc
Gość
Brak miejsc

Lewus jaśkowiak musi mieć na tęczowe programy

Boguslaw Hadynski
Gość
Boguslaw Hadynski

W maju możemy znów się wypowiedzieć, jest szansa odwrócić kartę.

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Boguslaw Hadynski przecież to JJ zarządził podwyżkę.

Heheh
Gość
Heheh

Śmieszne, dotacje na TVP dotacje na lotniska warszawskie, jakieś cpk za miliardy.. i inne bzdurne wydatki a za miejsce na cmentarzu pobierają. Wszystko było by ok gdyby rodzina mogła pochować zmarłego w dowolnym miejscu w tym na swojej posesji zabezpieczając przed wodami gruntowymi itp…

Maria Pawelka
Gość
Maria Pawelka

Chyba już im na mózg padło. Nie będzie nas stać na pogrzeb. To na koszt miasta będziemy się chować.

Marek
Gość
Marek

Miasto musi mieć pieniądze na “tęczowych”.Sami sobie wybraliście”czerwonego”tęczowego Jaśkowiaka to “płakać i płacić” i nie narzekać

Urszula Jordeczka
Gość
Urszula Jordeczka

Chore to wszystko….brak słów….

Anna Link-Oleksy
Gość
Anna Link-Oleksy

Wciąż jeszcze część Polaków myśli, że na wszystko starczy. Sama czasem słyszę takie zdanie „rząd ma pieniądze”. Nad głupotą takiego myślenia nie będę się tu rozwodzić. Jest faktem, że pewne wydatki zostały przerzucone na samorządy, np. wydatki na oświatę i zdrowie. Subwencje dostają głównie te samorządy, gdzie władzę sprawuje PiS. Inne muszą manewrować, na co dodać, a z czego odjąć, bo po prostu nie starcza. Tak jest, nie zmyślam. A będzie jeszcze gorzej. Słyszałam, jak mówiła pani burmistrz, nomen omen, miasta Puck, że tak obcięto im subwencje na oświatę, że musiałaby obciąć pensje nauczycieli, którzy i tak zarabiają mało. Podam przykład z naszego podwórka. Wczoraj przyniesiono mi nowy podatek od nieruchomości, który wzrósł o 60 %. Jak powiedziałam, przyzwyczajajmy się, że coraz bardziej dostaniemy „po kieszeni”. Nie będę już tu tłumaczyć, dlaczego do kas miasta wpływają też mniejsze podatki. W każdym bądź razie, to nie jest tak, że „zafundowano” nam dzięki tej władzy państwo dobrobytu. Wystarczy tylko przyjrzeć się i pomyśleć.

Ostatni człowiek rasy białej
Gość
Ostatni człowiek rasy białej

Skoro żyjemy w wolnym kraju i mamy demokrację, to dlaczego nie mogę być pochowany w swoim ogródku, albo spopielony i rozsypany ?

Tomasz Pawlicki
Gość
Tomasz Pawlicki

Pogrzebanie zmarłych i Sakrament jest nadane Od Boga !!!!! A ludzie wykorzystują to i biznes . Opamiętajcie się bo każdego z Nas czeka śmierć!!!!

Merberos Knightmare
Gość
Merberos Knightmare

Jakim trzeba być skurwysynem, żeby podnosić opłaty za groby?