środa, 17 kwietnia, 2024

Poznań, nie Gniezno, był stolicą Polski po przyjęciu chrztu?

Dowodem na to może być odkrycie archeologów pracujących na terenie przyszłego osiedla w rejonie ul. Zagórze. Odkryli tam wczesnośredniowieczny wał, zbyt okazały jak na podrzędne miasto.

Jak informuje Radio , rozmiary i jakość wału wprawiło archeologów w szok, bo co prawda wiedzieli, że on tam jest, ale myśleli, że będzie znacznie mniejszy, typowy wał chroniący podgrodzie. Zgodnie z dotychczasowymi hipotezami w czasie wczesnego średniowiecza tu właśnie znajdowało się podgrodzie ówczesnego Poznania.

Tymczasem znaleźli potężną i starannie wykonaną konstrukcję, a takich dla podgrodzi nie budowano. Ten wał na pewno chronił znacznie ważniejsze miejsce – gród, który był, jak się okazuje znacznie większy niż wcześniej przypuszczano, skoro tak okazały wał znajdował się tak daleko od centrum grodu, no i znacznie ważniejszy, skoro go uhonorowano aż takim zabezpieczeniem.

Wały tego rodzaju wznoszono od 968 do 986 roku, co archeolodzy wiedzą na pewno dzięki badaniom drewna metodą C14. Ten wał jest więc zdaniem archeologów dowodem na to, że po przyjęciu chrztu to Poznań był stolicą młodego państwa.

Przy wale archeolodzy odkopali też sporo interesujących znalezisk, między innymi arabskie monety i fragmenty porcelany. Będzie je można oglądać w Muzeum Archeologicznym, oczywiście po konserwacji.

el

Strona głównaGnieznoPoznań, nie Gniezno, był stolicą Polski po przyjęciu chrztu?