prof. Sawinska fot. UPP

Poznań: Nawóz z… odchodów owadów? Czemu nie, uważają poznańscy naukowcy

Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nie widzą w tym nic dziwnego i uważają to za kolejny element filozofii zero waste, która świetnie funkcjonuje w rolnictwie.

– Wbrew powszechnym twierdzeniom, rolnictwo w bardzo wielu zakresach jest zero waste – tłumaczy prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii, Wydział Rolnictwa. Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP. – Od zarania swych dziejów wykorzystuje w produkcji z dużym powodzeniem np. obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz.

A to przecież nie koniec możliwości wykorzystania „odpadów” w produkcji roślinnej. Coraz częściej słyszymy o owadach jako bardzo dobrym źródle białka w żywieniu zwierząt, a także ludzi – i o ich hodowlach. ale skoro tak, to co będzie się działo z tym, co owady zjedzą i wydalą? Otóż powstaje z tego naturalny nawóz, który może znaleźć swoje zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie czy w uprawach hobbystycznych.

W jaki sposób, w jakich dawkach, w jakich roślinach i czy w ogóle taki nawóz będzie mógł znaleźć zastosowanie – to właśnie ocenia prof. Sawinska z zespołem swoich współpracowników z Katedry Agronomii w ramach prowadzonego dla HiProMine projektu badawczego „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny”.

– Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące – wyjaśnia badaczka. – Wskazują, że istnieje możliwość zastosowania nawozu z odchodów Hermetia illucens zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej jak sałaty czy bazylii. Aktualnie testujemy różne dawki tego nawozu, sposoby stosowania, będziemy także sprawdzać, jak radzą sobie oceniane w badaniach rośliny w warunkach stresu czy suszy w przypadku zastosowania tego nawozu. Oczywiście w porównaniu z kombinacjami, w których nawóz na bazie odchodów Hermetia illucens nie był stosowany. Jeszcze wiele ciekawych obserwacji przed nami.

Warto pamiętać o tym, że według prognoz do 2050 roku rolnictwo będzie musiało zaspokoić potrzeby żywieniowe niemalże 10 mld ludzi. Biorąc pod uwagę dewastację gruntów rolnych i światowe niedobory wody – nawóz z odchodów owadów, będący efektem zastosowania zero waste w rolnictwie, może być skutecznym rozwiązaniem tych problemów. Chociaż dziś wydaje się rozwiązaniem bardzo egzotycznym.

UPP