wtorek, 19 marca, 2024

Poznań: Narodziny nowego ładu. Wystawa na placu Wolności

Wiele osób zaintrygowała potężna konstrukcja powstająca dziś na placu Wolności. To plenerowa wystawa “Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”.

Wystawa została przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z 18 krajów. Opowiada historię narodzin nowego ładu w Europie po pierwszej wojnie światowej za pomocą kolażu zdjęć, dokumentów, map, filmów i indywidualnych świadectw pamięci. Jest ich tu zaprezentowanych ponad 200, a szczególna uwagę poświęcono Europie Środkowo-Wschodniej.

– Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś – mówi prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. – Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci.

Wystawa dokumentuje i uświadamia ogromną skalę przemian, jakie zaszły w latach 1918-1923 w całej Europie. Na gruzach czterech mocarstw wyrosło kilkanaście nowych państw, których granice, często ustalane zbrojnie, okrzepły dopiero około 1923 roku.

Za zmianami politycznymi poszły zmiany społeczne, gospodarcze – i kulturalne.
– Wystawa opowiada również o zmianach w sztuce, gdyż pierwsza wojna światowa wzmocniła przekonanie o konieczności dokonania odnowy moralnej dwudziestowiecznego człowieka, co znalazło wyraz w pojmowaniu roli artysty, jako osoby kształtującej rzeczywistość przez sztukę – mówi prof. Piotr Juszkiewicz, członek rady naukowej wystawy.

Ekspozycja “Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” odwiedziła już Pragę, Sarajewo, Bratysławę, Verdun, Berlin Weimar czy Rijekę. Podróżuje od 3 lat i w 2020 roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa). Poznańska prezentacja będzie pierwszym przystankiem na trasie wystawy w 2021 roku. Będzie można ją oglądać od 4 marca do 13 kwietnia na pl. Wolności.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność to międzynarodowe przedsięwzięcie, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat dziejów Europy XX wieku i sposobów ich upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresów dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami są: Polska, Niemcy, Węgry, Słowacja i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają też przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech, Gruzji i Łotwy.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Narodziny nowego ładu. Wystawa na placu Wolności