Malta remont fot. PIM

Poznań: Najlepsi wioślarze będą walczyć na torze maltańskim

9 października w Poznaniu rozpoczną się Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie. W imprezie weźmie udział ponad 600 zawodników, a biało-czerwone barwy reprezentować będzie 11 załóg.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że mistrzostwa Europy, które miały mieć miejsce w pierwszy weekend czerwca, odbywają się w październiku i są jedyną międzynarodową imprezą w sezonie.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla, że miastu zależy przede wszystkim na przeprowadzeniu bezpiecznych zawodów. Tegoroczne Mistrzostwa odbędą się w nowej rzeczywistości. Obok wyjątkowego reżimu sanitarnego – cyklicznej dezynfekcji, maseczek, zawodników czeka również nowa forma dekoracji: sami będą zakładać sobie medale.

Kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Poznaniu:
LW 1x Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków)
LW 2x Weronika Deresz/ Jaclyn Stelmaszyk (obie Posnania Poznań)

W 4 – Monika Chabel/ Maria Wierzbowska (obie Lotto Bydgostia)/ Paulina Grzella (BTW Bydgoszcz)/ Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.)

W 4x Agnieszka Kobus-Zawojska Agnieszka (AZS AWF Warszawa)/ Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.)/ Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz)/ Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń)

LM 1x Łukasz Sawicki (AZS AWF Warszawa)
M 1x Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)
LM 2x Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)/ Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica)
M 2- Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz)/ Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin)
M 2x Mateusz Biskup Mateusz (Lotto Bydgostia)/ Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń)

M 4x Fabian Barański (WTW Włocławek)/ Wiktor Chabel (Posnania Poznań)/ Dominik Czaja/ Szymon Pośnik (obaj AZS AWF Warszawa)

M 4- Marcin Brzeziński (WTW Warszawa)/ Mikołaj Burda (Lotto Bydgostia)/ Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz)/ Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz)

Wioślarskie mistrzostwa Europy mają najdłuższą historię spośród największych imprez sportowych w tej dyscyplinie. Pierwsze odbyły się na jeziorze Orta we Włoszech w 1893 roku. Przez następne 80 lat, do 1973 roku mistrzostwa Europy odbywały się co roku (z przerwami na lata pierwszej i drugiej wojny światowej). Polacy po raz pierwszy wystartowali w ME w 1925 roku w Pradze (brązowy medal Andrzeja Osiecimskiego-Czapskiego w jedynce; czwarte miejsce ósemki, a czwórka podwójna odpadła w przedbiegach). Pierwszy złoty medal dla Polski w mistrzostwach Europy wywalczyli Henryk Budziński i Jan Krenz-Mikołajczak (KW-04 Poznań) w dwójce bez sternika w 1930 roku w Liege w Belgii. W dniach 16-19 sierpnia 1929 roku mistrzostwa Europy po raz pierwszy zostały rozegrane w Polsce w Bydgoszczy (Polacy wywalczyli wtedy cztery medale – jeden srebrny i trzy brązowe).

W sumie w Mistrzostwach Europy Polacy zdobyli 29 medali brązowych, 32 srebrne i 14 złotych.

Więcej o mistrzostwach na ich stronie: erch2020.eu

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze