Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Najcenniejsze zbiory Biblioteki Raczyńskich już po konserwacji

Unikaty na skalę światową, bo takie posiada w swoich zbiorach Biblioteka Raczyńskich, wróciły już z konserwacji. Zostały też zdigitalizowane i z czasem każdy będzie mógł z nich korzystać w internecie.

Konserwatorzy zajęli się 23 atlasami w 32 tomach – najcenniejszymi i najbardziej zagrożonymi dalszą destrukcją dziełami ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich.

– Wszystkie atlasy zostały też zdigitalizowane i w późniejszym czasie będą udostępnione w internecie – mówi Krzysztof Grochowski z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Raczyńskich – W sumie zeskanowaliśmy ponad siedem i pół tysiąca stron.

Wartość odnowionych dzieł jest ogromna: najcenniejsze z atlasów zostały wycenione na ponad 400 tys. zł! Koszt konserwacji tak cennych i wiekowych dzieł również jest pokaźny.

– W wyniku postępowań przetargowych wyłoniliśmy kilka pracowni konserwatorskich, które przez prawie 2 lata pracowały nad konserwacją naszych zbiorów. W sumie konserwacja wszystkich atlasów kosztowała prawie 2,5 mln zł brutto – mówi Wojciech Ptak, kierownik projektu.

Całkowita wartość projektu wynosi obecnie ponad 21 mln zł, z czego ponad 14 mln to dofinansowanie z UE. Projekt obejmował nie tylko konserwację i digitalizację cennych zasobów bibliotecznych, ale też modernizację starego gmachu Biblioteki Raczyńskich, która kończy się w tym roku.

– Wśród nich są unikaty na skalę światową – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. – Ze względu na swoją wartość atlasy są zamknięte w sejfach, w temperaturze około 16 stopni Celsjusza i przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności.

Dostęp do cennych zbiorów będą mieli jedynie badacze, co dodatkowo pomoże je ochronić – ale specjaliści uspokajają, że po konserwacji powinny przetrwać w dobrym stanie kolejne kilkaset lat.

Wśród poddanych konserwacji atlasów znajdują się m.in.:
Civitatum aliquot insignarum et locorum magis munitorum exacta delineatio z 1574 r. – wydany w Wenecji przez rysownika i księgarza Donato Bertellego (1558-1592). To najstarszy atlas historyczny w zbiorach Biblioteki Raczyńskich.

Das fȕnffte Theil des Groβen Atlantis welches begreiffet die Wasser-Welt z 1652 r. To atlas wydany przez słynnego niderlandzkiego kartografa Johannesa Janssoniusa (1596-1664). Jest dość rzadko spotykanym w bibliotekach tzw. atlasem morskim.

Atlas von dem Regierungs Departement im Groβherzogthum Posen z 1821 r. To bardzo rzadki atlas, zawierający mapy wszystkich siedemnastu powiatów ziemskich rejencji poznańskiej z roku 1821. Mapy zostały wydane w bardzo dokładnej wówczas skali ok. 1:150 000.

Biblioteka Raczyńskich

Strona głównaPoznańPoznań: Najcenniejsze zbiory Biblioteki Raczyńskich już po konserwacji