Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Nagroda w konkursie “Zdrowy Samorząd”. Za Punkt Profilaktyki Intymnej

Konkurs ma za zadanie wyłonić samorządy, które w najbardziej efektywny sposób realizują zadania związane z edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób. Poznań został doceniony w kategorii “Zdrowa Gmina”, a wśród zwycięzców znalazł się też samorząd województwa wielkopolskiego.

Konkurs “Zdrowy Samorząd” organizowany jest przez redakcję Portalu Samorządowego oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia.
– 13 stycznia tego roku upłynął termin przyjmowania zgłoszeń. Do naszych redakcji wpłynęło z całego kraju aż 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa – mówił Wojciech Kuta, redaktor naczelny Rynku Zdrowia.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzili m.in. eksperci zdrowia publicznego – pracownicy naukowi uczelni medycznych, nominowała 30 najlepszych projektów, a następnie Rada Konsultacyjna wyłoniła spośród nich zwycięzców. Statuetki “Zdrowy Samorząd” – zostały przyznane w trzech kategoriach: “Zdrowe Województwo”, “Zdrowy Powiat” i “Zdrowa Gmina”. W pierwszej z nich przyznano cztery równorzędne nagrody, w pozostałych – trzy.

znalazł się wśród zwycięzców w kategorii “Zdrowa Gmina” – jurorzy docenili działający w stolicy Wielkopolski od 2018 roku Punkt Profilaktyki Intymnej.

– Bardzo się cieszę, że Punkt Profilaktyki Intymnej znalazł się wśród najlepszych programów profilaktyki zdrowotnej w Polsce – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Gdy decydowaliśmy się na jego otwarcie, towarzyszyło temu sporo emocji. Dla mnie to miejsce jest powodem do dumy i satysfakcji. Uważam, że każda obywatelka i obywatel ma prawo – zwłaszcza w obszarze problematyki chorób intymnych – do wsparcia i konsultacji bez uprzedzeń i ocen ze strony lekarzy. To była główna idea uruchomienia naszego punktu, a statystyki dotyczące korzystania z jego usług potwierdzają wysoką skuteczność i przydatność tego projektu. Miejsce dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami i cudzoziemców, działa nieodpłatnie, a pacjenci przyjmowani są niezależnie od statusu materialnego i posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Cieszę się, że jako pierwszy tego typu projekt w Polsce nasz Punkt stał się wyznacznikiem dobrych praktyk dla innych samorządów.

Równorzędne nagrody dostały: Gdynia za program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży oraz Kielce za “Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych”. W kategorii “Zdrowe województwo” jednym ze zwycięzców został samorząd województwa wielkopolskiego, który dostał nagrodę za “Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – Hej, słyszysz???”.

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 r., a od stycznia 2020 r. działa pod nowym adresem: przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22-8, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych.

Od początku 2019 r., kiedy projekt wyszedł z fazy pilotażowej, do 14 czerwca 2020 r. z oferty punktu skorzystało łącznie 6 956 osób, w tym 310 mężczyzn. 12 pacjentów było nieletnich. 2019 był też pierwszym rokiem, w którym placówka oferowała konsultacje urologiczne skierowane zwłaszcza do mężczyzn po 40 roku życia. Najwięcej porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Część dotyczyło planowanej antykoncepcji i infekcji. Tylko kilkanaście procent związane było z antykoncepcją awaryjną.

W tym czasie w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono też 113 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono co najmniej 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też kobietom po poronieniach i gwałtach. Część pacjentek i pacjentów dostała skierowania do specjalistów – po dalszą diagnostykę lub pomoc medyczną.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Nagroda w konkursie "Zdrowy Samorząd". Za Punkt Profilaktyki Intymnej