Poznań na weekend: urodziny Centrum Sztuki Dziecka, ukraiński teatr i stu trębaczy

Tradycyjnie w mieście, w którym się nic nie dzieje, także i w ten weekend nie zabraknie atrakcji. Koncert niesamowitych Dakh Daughters z Ukrainy, koncert w studni na Wildzie i stu trębaczy na rynku – a dla nieco młodszych imprezowiczów piąte urodziny Centrum Sztuki Dziecka na Scenie Wspólnej. Będzie dokąd iść i co robić!

W piątek, 14 września, warto zajrzeć do Petit Paris na Sołaczu (Al. Wielkopolska), bo do końca weekendu będzie tam trwała akcja wspierania Drużyny Szpiku. Kto nie zdąży – może się wybrać w sobotę albo niedzielę. W rolę kelnerów i kelnerek restauracji wcielą się osoby na co dzień nie związane z gastronomią. Każdy z nich będzie pracować charytatywnie, a 20% utargu oraz wartość wszystkich napiwków restauracji z tego weekendu zostanie przeznaczony dla Drużyny Szpiku.

Od rana rozpocznie się też świętowanie 5 lat Centrum Sztuki Dziecka na Scenie Wspólnej (Za Cytadelą). Bilety: 2,50 zł – 18 zł. Świętowanie potrwa do 17 września, a w programie zabawy podwórkowe, Kino na patio, Karmelek z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu OHO!KOKO, urodzinowa piniata, spektakle i akcje twórcze. Dokładny program znajdziecie na stronie CSD.

Miłośnicy fortyfikacji i mocnych wrażeń powinni wybrać się o 19.30 do Fortu Va na Zwiedzanie Ekskluzywne – Skąpani w Ciemności. Organizują je Bastion Kultury – Fort Va i Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk”, a będzie się ono odbywało bez światła elektrycznego, za to z pochodniami. Imprezę zakończy ognisko, a kto chciałby zwiedzić fort w ten sposób, musi się spieszyć – zwiedzanie przewidziano tylko dla 35 osób. Bilet: 25,86 zł.

O godzinie 20.00 rozpocznie się Noc w Palmiarni (ul. Matejki). Wrześniową Noc w Palmiarni uświetni wystawa królików rasowych. Podczas wystawy będzie można zobaczyć króliki różnych ras m.in. olbrzym belgijski, niebieski wiedeński, kalifornijski, króliki miniaturki, rodzina dalmatyńskich i burgundzkich reksów z młodymi czy nowozelandzkie biały i czerwony. Wystawa w ramach biletów wstępu do Palmiarni: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł.

Również o 20.00 w „Hyćce” (Rynek Śródecki) rozpocznie się koncert „Kocham cię tej w Hyćce na Śródce”. Będą to ponad dwie godziny z autorską piosenką po polsku, i do śmiechu i do zadumy. Bilety 30 zł.

W sobotę, 15 września, o 10.00 warto się wybrać do Bramy Poznania (ul. Gdańska) na premierę Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci. To projekt skierowany głównie do dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich rodziców/opiekunów. Na terenie Starego Miasta wytyczona została trasa kulturowa, która wiodąc po jego placach, ulicach, kościołach i kamienicach prowadzi odbiorcę do miejsc-symboli związanych z poznańskimi legendami.

Trasie towarzyszą następujące publikacje: książka ze zbiorem dziesięciu legend, folder (mapa szlaku i gra miejska) oraz papierowy teatr kamishibai z dwiema legendami. Na stronie internetowej zamieszczone są też legendy w wersji bajarskich opowieści. Wrześniowej premierze szlaku towarzyszy Festiwal Legend dla Dzieci, podczas którego odbywają się: występy bajarskie i teatralno-muzyczne, przedstawienia papierowego teatru kamishibai, animacje i warsztaty tematyczne. Szczegółowy program na www.szlaklegend.pl, a zabawy i imprezy związane ze szlakiem będą się odbywały także w niedzielę.

O godzinie 11.00 na przystani w Starym Porcie rozpocznie się Piknik Ekologiczny „4 Żywioły nad Wartą”. Przestrzeń imprezy będzie podzielona na 4 strefy tematyczne odpowiadające 4 żywiołom (woda, ogień, powietrze, ziemia), w których będzie można obejrzeć spektakle, wziąć udział we wspólnych zabawach i animacjach. Warto zobaczyć o 13.00„SmoG Wawelski” – przedstawienie teatralne dla dzieci, o 14.00 – pokaz ptaków drapieżnych, a o 16.00 – bębny Djembe – koncert i wspólne warsztaty. O godzinach 12.30, 14.30, 16.30 i 18.00 – godzinne rejsy statkiem „Widmo” z programem dla dzieci (ul. Marii Panny / nieopodal Katedry). Będą także kajaki i motorówka, strefa Chill Out na Eko obozowisku i grillowy poczęstunek dla uczestników, a także bezpłatne rejsy tramwajem wodnym.

Muzeum Historii Miasta Poznania zaprasza o 13.00 na spotkanie z obrazem „Rynek poznański w roku 1838” Juliusa Knorra. Obraz Knorra to bez wątpienia dzieło z „kluczem”, wielu znanych poznaniaków mogło znaleźć na nim swoje podobizny. To także zbiorowy portret zróżnicowanej stanowo i narodowościowo społeczności miejskiej Poznania lat 30. XIX wieku, na obrazie zobaczymy bowiem mieszczan i mieszczki w strojach z epoki, ale także chłopskie wesele, ludność bamberską, grupę Żydów czy procesję kościelną. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Mrugalska-Banaszak.

O godzinie 14.00 rozpocznie się w parku Jana Pawła II Piknik powstańczy „100 dni do Powstania”. Wśród atrakcji miasteczko 1918; poczta z 1918 r.; makiety historyczne z klocków lego; retro foto; animacje z epoki i strefa skauta. O godzinie 20.00 rozpocznie się koncert Kayah.

Miłośnicy stand-upu powinni stawić się o 18.00 w Schronie (ul. Kościuszki). rozpocznie się tam Poligon komedii: Stand-up Open Mic Vol. 7. Bilety 10 zł.

PoemaCafe (ul. Langiewicza) zaprasza o 20.00 na „Muzyczne pejzaże z Agnieszką Osiecką – AA.Wawrzyniak & R.Karasiewicz”. Bilety 40 zł. O tej samej porze w CK Zamek wystąpią niesamowite Dakh Daughters „Roses” z Ukrainy. Bilety 40 zł – 65 zł.

W niedzielę, 16 września, w samo południe, na Starym Rynku wystąpi 100. trębaczy na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. To unikatowy projekt mający na celu upamiętnienie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego poprzez organizację koncertu orkiestry złożonej ze 100 trębaczy i 10 perkusistów. Program koncertu poświęcony będzie w całości tematyce patriotycznej, a w ramach widowiska wykonana zostanie kompozycja Macieja Fortuny pt. „100 trębaczy na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”.

Również w południe rozpocznie się akcja „Historia zapisana w reliktach Kolegiaty”. Zainteresowani co godzinę, aż do 16, będą mogli zwiedzać wykopaliska na placu Kolegiackim oprowadzani przez archeologów, a także obejrzeć eksponaty, które tam znaleziono.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z kolei zaprasza o 12.00 do zajezdni na Franowie na obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W programie wystawa najnowszych pojazdów w poznańskim taborze liniowym oraz technicznym, strefa zabaw dla dzieci, zabawy komunikacyjne i animacje sportowe z Akademia Piłkarska Reissa. Będą też tramwajowe wycieczki po terenie zajezdni, a o codziennej pracy w tym największym i najnowocześniejszym w Polsce obiekcie będą opowiadać jego pracownicy.Na miejsce będzie dowoziła zainteresowanych specjalna bezpłatna linia dowozowa F.

Galeria Miejska Arsenał zaprasza o 14.00 na wykład „Teologie feministyczne w religiach monoteistycznych”. To jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznej Nocy Świątyń w Poznaniu, a poprowadzi je dr Marcela Kościańczuk, kulturoznawczyni i psychoterapeutka, adiunktka w Zakładzie Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM.

Również o 14.00 w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się Koncert przy herbacie w ramach Poznańskiego Festiwalu Herbaty. Organizatorzy zapraszają do wspólnego raczenia zmysłów dobrymi smakami, zapachami i dźwiękami.

O godzinie 15.00 w Ogrodzie Kolektywu Kąpielisko (park Kasprowicza) będzie można zaopatrzyć się w przetwory na zimę na kolejnej Giełdzie przetworów. Będzie można spotkać przetwórców, wymienić się przepisami i zasmakować w tym, co najlepsze, domowe, lokalne i naturalne. Podczas giełdy odbędzie się też konkurs na najlepsze ciasto oraz wymiana książek.

O 16.00 rozpocznie się „Wspomnienie dawnego Poznania” – kolejny spacer po Poznaniu w ramach Kameralnego Zwiedzania Poznania. Tym razem będzie o największej imprezie wystawienniczej w Polsce w okresie międzywojennym i pierwszym dworcu kolejowym w Poznaniu. Spotkanie przed głównym wejściem na Międzynarodowe Targi Poznańskie vis a vis Mostu Dworcowego. Udział w spacerze jest całkowicie bezpłatny.

Natomiast o 18.00 Teatr Polski zaprasza na koncert Orkiestry Antraktowej – „Grande tutti piccolini”. Bilety 7,50 zł, a o 18.30 na Wildzie (ul. Poplińskich 11) będzie można posłuchać Muzyki w studni. To projekt w ramach, którego odbędzie się koncert muzyki klasycznej epoki renesansu i baroku. Będzie on miał miejsce w zabytkowej bramie i klatce schodowej, która stanie się kameralną salą koncertową. Wykonawcami będą poznańscy muzycy, wokaliści i instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na replikach historycznych instrumentów. Wstęp wolny.

Autor: el

Podziel się:

Ostatnio dodane: