Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Na Świerczewie chcą wymieniać piece

Sala pękała w szwach od mieszkańców Świerczewa zainteresowanych udziałem w programie “Czyste powietrze”. 7 listopada odbyło się tam spotkanie informacyjne o tym, jak uzyskać dotację na wymianę pieca.

Spotkanie zorganizowała Rada Osiedla Świerczewo, która zaprosiła na nie specjalistów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz niezależnego stowarzyszenia. Zaproszeni goście opowiedzieli, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę instalacji oraz termomodernizację domu.

Świerczewo jest osiedlem z dominującą zabudową jednorodzinną, a wiele domów i ich systemy grzewcze powstały w latach 60. czy 70., gdy o czystym powietrzu w ogóle się nie mówiło, nie mówiąc już o jakichkolwiek działaniach w tym kierunku. Efekt tej polityki widać, a właściwie czuć na osiedlu, gdy mieszkańcy zaczynają palić w piecach. Tu program “Czyste powietrze” powinien wkroczyć jak najszybciej.

Przypomnijmy, że celem programu „Czyste powietrze” jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku. Sama wymiana źródła ogrzewania nie jest wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji domu ciepło może szybko przenikać na zewnątrz. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w zapotrzebowaniu na ogrzewanie.

Inwestycje dofinansowane z programu „Czyste powietrze” zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%.

Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą oni wnioskować o dotację lub pożyczkę przeznaczoną na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Wielkość dofinansowania jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, a zakres prac objęty dofinansowywaniem od wieku budynku.

Program przewiduje dofinansowanie m.in.:wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu, docieplenia przegród budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczone jest dofinansowanie to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 tys. zł. Wielkość dofinansowania jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.

ROŚ, el

Strona głównaPoznańPoznań: Na Świerczewie chcą wymieniać piece