Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Na placu Kolegiackim przybywa zieleni!

14 platanów zostało już posadzonych na pl. Kolegiackim – a to nie koniec! Inne rośliny czekają na swoją kolej, bo zieleń jest jednym z najważniejszych elementów nowego wyglądu placu.

Platany klonolistne to gatunek, który charakteryzuje się bujną i okazałą koroną, ponadto może osiągnąć wysokość kilkunastu metrów. Drzewa ozdobią północną część placu (od strony Hotelu Kolegiackiego), pod nimi posadzone zostaną pnącza trzmieliny.

Przed posadzeniem platanów zrobiono porządek z Ogrodem Sztuk (znajduje się w zachodniej części placu, od strony probostwa farnego). Oprócz drzew – grabów i lip oraz krzewów, oko przechodniów cieszyć będzie trawnik otoczony żywopłotem z cisów, na którym już niedługo zakwitną tulipany. Zieleń ozdobi także centralną część placu. W sąsiedztwie fontanny będzie rósł bukszpan i trawy ozdobne.

Drzewa, które wcześniej znajdowały się na placu Kolegiackim nie zostały wycięte, lecz przesadzone. Akacje przeniesiono na ul. Krzywoustego.

Pl. Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie przestrzenią o zupełnie nowym wymiarze. Stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego z zielenią, małą architekturą i fontanną. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony – tak jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa. Dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Głównym elementem identyfikującym plac będzie Zegar Historii, symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar Historii stojący w centralnym miejscu placu z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej – symbolicznie ją dzielił na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią i miejscami do odpoczynku oraz część historyczno-edukacyjną.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

Przebudowa pl. Kolegiackiego ruszyła w kwietniu ubiegłego roku, zgodnie z planem ma zakończyć się do końca 2020 r. Po remoncie przestrzeń placu zyska zupełnie nową jakość – zaprojektowana została z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i turystach.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Na placu Kolegiackim przybywa zieleni!