Drzewa na osiedlu Kosmonautów fot. Lewica Razem

Poznań: Na osiedlu Kosmonautów trwa wojna o drzewa. I miejsce na procesję

60 osób jest za wycinką – 200 przeciwko, czyli kilkakrotnie więcej. Ale to wcale nie znaczy, że wycinki drzew rosnących przy kościele na osiedlu Kosmonautów nie będzie.

Ale zacznijmy od początku: 60 osób, mieszkańców parafii z osiedla Kosmonautów, chce wycięcia drzew rosnących przy kościele. Bo przeszkadzają w chodzeniu, a wiele osób z powodu tych właśnie drzew potykało się i nawet łamało nogi. Ale drzewa – a jest ich dziewięć – rosną w odległości o kilka metrów od siebie. Na chodniku szerokości ponad 3 metrów nie powinno być kłopotów z przejściem, zwłaszcza że nie utrudniają go żadne wystające korzenie czy nisko zwisające konary.

Sprawa zaintrygowała telewizję WTK, która postanowiła sprawdzić temat. I okazało się, że rzeczywiście do administracji osiedla Kosmonautów trafiło pismo podpisane przez 60 osób, które chcą wycinki dziewięciu drzew. Bo utrudniają przechodzenie, jak argumentują mieszkańcy. O jakie przechodzenie chodzi – wyjaśnił telewizji tamtejszy ksiądz proboszcz. Chodzi mianowicie o procesję Bożego Ciała, która przechodzi tym właśnie chodnikiem. I to w tym przechodzeniu przeszkadzają drzewa.

Zgodnie z procedurą administracja spółdzielni mieszkaniowej wywiesiła komunikat o wpłynięciu takiego pisma, żeby pozostali mieszkańcy mogli się do niego ustosunkować. I na osiedlu rozpętała się prawdziwa burza. Głos zabrali przeciwnicy wycinki drzew i złożyli swoje pismo w administracji. Jest pod nim 200 podpisów. Są oburzeni planami wycinki drzew przygotowanymi przez księdza proboszcza i jego parafian. “Drzewa mają kilkadziesiąt lat, są w bardzo dobrym stanie i dają chłód latem” – napisali w liście do spółdzielni. Nie rozumieją też, jak może mówić o przeszkadzaniu w chodzeniu, skoro między drzewami są kilkumetrowe odległości.

Mieszkańcy założyli grupę w mediach społecznościowych i są zdecydowani walczyć o drzewa. Wspierają ich społecznicy z całego miasta. Afera z drzewami na osiedlu Kosmonautów zatacza coraz szersze kręgi – ostatnio głos w sporze zabrała także poznańska partia Razem.
“Nieformalna grupa mieszkańców Osiedla Kosmonautów, pod kierownictwem proboszcza lokalnej parafii, chce wycięcia dziewięciu zdrowych drzew rosnących na chodniku w okolicy plebanii. Powód? Podobno stwarzają zagrożenie dla osób uczestniczących w procesjach Bożego Ciała” – napisali członkowie Razem w komunikacie. – “A czego drzewa nie robią? Nie rzucają się na idących ludzi. Zdarza się natomiast, że drzewa przeszkadzają w swobodnym wjeździe do garażu na terenie parafii: i to zamienia je w krwiożercze bestie, które najlepiej wyciąć, zanim się rozmnożą”.

Aluzja do garażu bierze się stąd, że trzy drzewa rosną właśnie blisko garażu plebanii. Z pewnością gdyby ich nie było, z garażu wyjeżdżałoby się znacznie łatwiej.

Członkowie Razem przypominają też, że drzewa produkują tlen: zdrowe drzewo o wysokości ok. 10 m produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie. A ponieważ człowiek zużywa go rocznie ok. 176 kg, to dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają tlenowe potrzeby jednej osoby. Regulują temperaturę otoczenia, dając cień w upalne dni i poprawiają jakość powietrza. A ta ostatnio wartość w Poznaniu jest nie do przecenienia, biorąc pod uwagę, że stan powietrza bywa u nas nie najlepszy. Nawet na osiedlu Kosmonautów. A swoje wnioski zilustrowali plakatem, przedstawiającym wspomniane drzewa we krwi

Wojna na poziomie osiedla potrwa do 19 stycznia. Późnej administracja przekaże wszystkie opinie do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. I to on podejmie decyzję.

el

Daj znać innym

39
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Maria Jezewska
Gość
Maria Jezewska

Skandal!😰😰😰

Elżbieta GKoczorowska
Gość
Elżbieta GKoczorowska

Walczyć z całych sił!

Elżbieta Ambroszkiewicz
Gość
Elżbieta Ambroszkiewicz

A do czego i komu są potrzebne procesje. Drzewa to życie i one są niezbędne i trzeba je chronić.
Dość panoszenia się tych pasożytów kościelnych.

Dora Janicka
Gość
Dora Janicka

Elżbieta Ambroszkiewicz zgadzam się

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Elżbieta Ambroszkiewicz i pisze to kobieta z serduszkiem WOŚP ? Owsiak musi być z ciebie dumny . Mozna to napisać bez wyzwisk ? Umiecie wy oznaczeni serduszkami ?

Elżbieta Ambroszkiewicz
Gość
Elżbieta Ambroszkiewicz

Edward Szwec ja piszę w swoim imieniu, a nie innych. A co, kobieta to według Ciebie niewolnica kościoła , bez możliwości przedstawienia swoich poglądów, którą karcisz w wypowiedzi bo tak ci nakazuje twoja religia.Nie można tego napisać inaczej kościelny przydupasie , bo kościół to nie miłość i dobro ,jak Pan Owsiak. To twór który niszczy Polskę i Polaków. To wrzód wielki i rozległy , który powoduje stany zapalne, a ty tu śpiewasz w tym komentarzu z jakiegoś powodu i chcesz sprawić wrażenie anioła o gołębim sercu. Na sumieniu możesz grać pani Rutkowskiej co ci serduszko dała, pewnie twoja niewolnica domowa. POWTARZAM drzewa należy szanować i ocalić , to my Polacy cywile mamy prawo decydować, a nie klechy.

les
Gość
les

Na Starym Żegrzu (RATAJE) gospodarz terenu, proboszcz parafii – Ks Kanonik Henryk Szymczak – poprosił o POSADZENIE DRZEW. Wokół kościoła posadzonych zostało kilkanaście dorodnych lip. Po kilku latach są pięknymi okazami dającymi cień i pożytek dla pszczół. Nikt nie wierzy, że potężne już dziś drzewa mają zaledwie 10 – 12 lat. Niedawno posadziłem kilkanaści nowych, mniejszych i młodszych. Dobrze rokują na przyszłość. ŻADNE Z POSADZONYCH DRZEW NIE PRZESZKADZAJĄ W PROCESJACH,
WŁAŚCIWE DRZEWO WE WŁAŚCIWYM MIEJSCU – – przestrzegajmy tej zasady to nie będzie konfliktów.
LesłAw Rachwał – DENDRLOG

Olaf Tumski
Gość
Olaf Tumski

Drzewa przeszkadzają jeden dzień w roku i dlatego należy je wyciąć? Na to Bareja by nie wpadł

Szymon Fudo
Gość
Szymon Fudo

takich ludzi powinno się zamykać na zawsze do psychiatryka

Tak właśnie wygląda absurdalna, pseudoduchowość polska, wyjęta ze wszelkiego kontekstu. Wszystko, nawet natura jest wrogiem, a duchowość jest czymś wyekstrachowanym, nawet od cudownych “boskich” tworów.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Szymon Fudo jak lewacy wycinają pol Poznania z drzew to jest cacy . Jakbyś to nazwał Szymonku ?

Szymon Fudo
Gość
Szymon Fudo

Nie wiem, nie znam się na lewakach. Jestem apolityczny.

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Ja też. I bardzo wierzę w Boga. Ale jestem przeciwna wycinaniu drzew. Ktoś przy okazji potrzebuje drewna ? ? ?

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Grażyna Kowalska drewno z takich drzew jedynie na podpałkę , wiec kiepski POmysl

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Szymon Fudo możesz być apolityczny , ale swoją wiedzę powinieneś posiadać . Smutne to co musisz mieć w tej główce …

Szymon Fudo
Gość
Szymon Fudo

“Szymonku”, “główce”…
Mam wrażenie, że mnie podrywasz. Ale nawet, gdybym wolał facetów, to pamiętaj, że jesteś to winny Twoim małym sponsorom, by jednak wiernie pozostać przy ich matce. Także tak czy owak nic z tego.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Szymon Fudo tatuś musiał ciebie nieźle skrzywdzić , skoro pisząc zdrobniałe zaraz myslisz o podrywaniu . Jednak twoja apolityczność ma się niczym do tego co piszesz 😘😘😘

Maria Sapieha Nowak
Gość
Maria Sapieha Nowak

Czy ci ludzie zwariowali.? Absolutnie nie zgadzacie się na wycinkę . Ważniejsza jest przyroda i drzewa na Os. Kosmonautow . A procesje niech sobie robią inną trasą niech omijają drzewa.
Nie ma zgody na niszczenie.

Iza Wand
Gość
Iza Wand

W czasie gdy lata są upalne każde drzewo, zwłaszcza to duże jest na wagę złota. Mało powycinali? Najlepiej niech zrobią betonowisko wszędzie.

Malgorzata Grala
Gość
Malgorzata Grala

Nie wyobrażam sobie widoku bez tych drzew! One muszą pozostać, są nam, mieszkańcom potrzebne! Nawet niezbędne! Dziwię się księdzu, który winien kochać i dbać o naturę wokół naszego betonowego otoczenia! To jasne, że chodzi w tym wypadku o dojazd do garaży, dziwne że aż trzech i dodatkowe miejsca postojowe dla aut! Zdecydowane NIE dla wycinki drzew!

Donata Wesołkowska
Gość
Donata Wesołkowska

Malgorzata Grala Co my możemy, proszę Pani. Zrobią co będą chcieli.

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Możemy. Ktoś musiał wydać zgodę na wycinkę. W Obrzycku ksiądz kiedyś odpowiadał prawnie za wycinkę nielegalną. Dzrzewo pow. 3 m musi byc zpecjalna zgoda.

Maria Jezewska
Gość
Maria Jezewska

Malgorzata Grala Należy nagłośnić, stanąć z transparentami,zaprosić TVN24.

Malgorzata Grala
Gość
Malgorzata Grala

Agata Grz-m Podpisane! Żal, że potrzeba petycji by utrzymać to, co jest naszym wspólnym dobrem! Žal, że ktoś podjął tak nieludzka, głupie decyzję!

Maria Jezewska
Gość
Maria Jezewska

Malgorzata Grala Petycja podpisana,ale moim zdaniem ,pikieta szybciej działa.

Aneta Winkler
Gość
Aneta Winkler

Nalezybdo administracji pisać. Poco z jefnej strony zrobiono chodnik szeroki tak ze wokoło drzewa sa? Kto tak robi?

Marzena Romana Zenger
Gość
Marzena Romana Zenger

Absurd! Niech robia kółeczka po parku, dotlenią mózgi!!

Hanna Lange
Gość
Hanna Lange

Może ksiądz potrzebuje miejsce na swój samochód i dlatego chce wycinki drzew, albo do kominka mu zabrakło.

Małgosia Siejak
Gość
Małgosia Siejak

Niech se dreptają wkoło kościoła! Co to ma być! Czy tego uczy biblia (oryginał)…?

Gracja Mich
Gość
Gracja Mich

Wycinają płuca Miasta po to by wyniszczyć Poznaniaków bo to mądrzy i gospodarni ludzie PiS takich od siebie lepszych niecierpi

Iwona Jóźwiak
Gość
Iwona Jóźwiak

można procesję taką drogą poprowadzić aby nikomu nie przeszkadzała ani drzewom ani zwierzętom rozbisurmanił się kler i ludzie przy nich tracą rozum

Danuta Noetzel-Urbaniak
Gość
Danuta Noetzel-Urbaniak

…”no tego jeszcze w kinach nie grali ” żeby wycinać 9 drzew bo jakieś łamagi się potykają….

Ha Lukaszyk
Gość
Ha Lukaszyk

Gratuluje świadomości obywatelskiej dotyczącej ochrony przyrody 😥

Barbara Loga
Gość
Barbara Loga

I tak księża niszcząc płuca miasta bo im drzewa przeszkadzają w procesji. Chyba łatwiej przesunąć procesje niż wycinać zdrowe drzewa.

Aneta Winkler
Gość
Aneta Winkler

Procesja raz, w roku m9ze isc inna droga. A nasze dzieci tu w tym parku sie bawia. Jedyne miejsce na osiedlu gdziecpowinno byc wiecej zieleni

Aneta Winkler
Gość
Aneta Winkler

Elena Mary zrobione

Tomasz Mroz
Gość
Tomasz Mroz

Jebane księża.Srać w ta procese potrzebna jak świni siodło.

Robert Kulczycki
Gość
Robert Kulczycki

A chuj w ten kościół i ta procesje

Miku
Gość
Miku

Czy temu księdzu na starość odbija

alicja
Gość
alicja

Zwykła granda !
zważywszy że na kosmonautów wyrżnięto już dużo drzew, w tym ok. 11 topoli białych, drzew olbrzymich, dość starych, ale będących w znakomitym stanie. Znikła też olbrzymia ilość drzew i krzewów z terenu po dawnym “Drewbudzie”.
Ludzie ! ta haniebna ustawa śp. Szyszki śni mi się już po nocach