Poznań: Na obiad do ogródka od 18 maja?

Jeśli rząd nie wycofa się z tych planów, to 18 maja będzie można w majestacie prawa, chociaż z pewnymi obostrzeniami, wypić kawę albo zjeść obiad w ogródku. Radny Marek Sternalski apeluje: “Pomóżmy przedsiębiorcom!”.

Jak napisał radny na swoim profilu społecznościowym, chodzi nie tyle o to, by klienci zwalili się tłumnie do lokali, co o pomoc miasta w wyznaczaniu przestrzeni ogródkowej. Bo co prawda rząd zapowiada, że ogródki będą się mogły otworzyć – ale stoliki będą musiały stać minimum 2 metry od siebie.

Idea sama w sobie nie jest zła, niektórzy poznańscy restauratorzy mieli zwyczaj takiego ustawiania stolików i krzeseł w ogródkach, że klienci siedzieli sobie nieomalże na głowach, a kelnerzy mieli problem, by podejść do stolika. Wiadomo – im więcej osób się zmieści, tym większy zarobek. Teraz nie będzie to możliwe – ale z drugiej strony poznańskie ogródki nie mają zbyt wielkich rozmiarów. Może więc się zdarzyć, że lokal nie zarobi na utrzymanie…

Stąd pomysł radnego Sternalskiego, by opracować nowe, większe strefy ogródków gastronomicznych, na preferencyjnych warunkach, by przedsiębiorcy w czasie pandemii mogli obsłużyć więcej klientów bezpiecznie i zgodnie z prawem.
“Pomóżmy naszym przedsiębiorcom i jednocześnie pokażmy mieszkańcom jak można tworzyć przyjazną mieszkańcom przestrzeń w mieście” – apeluje radny.

Wszystko wskazuje na to, że pomysł radnego Sternalskiego zostanie zrealizowany, chociaż nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie. Obiecał to Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Poznania. Zastrzegł jednak, że wcześniej będzie chciał poznać opinię radnych na ten temat, no i dowiedzieć się więcej na temat zasad odmrażania ogródków gastronomicznych.

Obecnie wiadomo jedynie, że klienci będą mogli korzystać z ogródków gastronomicznych bez maseczek i rękawiczek, stoliki będą musiały stać co najmniej dwa metry od siebie, przy stoliku będzie mogła siedzieć jedna osoba lub rodzina mieszkająca wspólnie. Do sal w budynkach wstępu nie będzie, nie zostaną też otwarte lokale samoobsługowe.

Wszystko to ma obowiązywać od 18 maja – o ile stan epidemiologiczny w Polsce na to pozwoli.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze