Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Na MTP powstaje szpital polowy. Jak wygląda?

597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wymagających respiratora – budowa szpitala tymczasowego na MTP trwa. Ma być gotowy do końca listopada.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk, prezydent Jacek Jaśkowiak i prezes MTP Tomasz Kobierski zaprosili dziś dziennikarzy na plac budowy szpitala do “czteropaku”, czyli pawilonów 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A i 13, bo tam właśnie będzie się znajdował szpital.

Na miejscu niewiele jeszcze widać: trwa budowa szkieletów przyszłych ścianek działowych, ale to też już robi wrażenie, bo zajmuje przestrzeń ponad 30 tys. metrów kwadratowych. O wiele więcej dzieje się na zewnątrz, przed halami. Właśnie wylano beton pod zbiornik, z którego szpital będzie pobierał tlen medyczny dla pacjentów. Teraz trwa montaż wszystkich potrzebnych mediów i instalacji, z czym ekipy targowe radzą sobie bez większych problemów.

– Tereny MTP są gotowe w ciągu jednego dnia przyjąć ponad sto tysięcy osób – zwrócił uwagę prezes Tomasz Kobierski. – W związku z tym ilość infrastruktury sanitarnej jest duża i gdyby nie to, że teren szpitala zostanie podzielony na strefy brudne i czyste, to nie byłoby w ogóle konieczności dostawiania infrastruktury tymczasowej. Mamy doświadczenia ze Stadionu Narodowego, z konferencji klimatycznej, jesteśmy realizatorem pawilonu narodowego na Expo w Dubaju, więc doświadczenie mamy duże. Na pewno dostarczymy niezbędną ilość infrastruktury i będzie ona prawidłowo zamontowana oraz wystarczająca dla lekarzy i pacjentów.

Przyszły szpital zapowiada się imponująco: w halach powstaną sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będzie miała tomograf komputerowy, pracownie ultrasonografii i elektrokardiografii. Przed szpitalem będą strefy dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego.

– Prace nad tym projektem trwają już od kilku tygodni, co widać po pawilonach, które niebawem zostaną wypełnione łóżkami dla chorych – mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Budowa szpitala tymczasowego jest finansowana przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego i stanowi część strategii poszerzania bazy łóżkowej w każdym z województw. Wykorzystujemy hale targowe, które stałyby puste, co jest również korzyścią dla Poznania. Jestem niezwykle zbudowany współpracą z prezydentem miasta i prezesem MTP. Bez wszystkich rąk na pokładzie budowa szpitala byłaby niemożliwe.

Prezydent Jacek Jaśkowiak również zaczął od podziękowań dla pracowników szpitala.
– Chciałbym podziękować pracownikom szpitala: lekarzom, fachowcom, ekspertom, jeśli chodzi o choroby zakaźne, bo to państwo nam uświadomili zagrożenie, którym jest covid-19 – mówił prezydent. – To dzięki temu, że państwo nam przekazali te bardzo ważne informacje w odpowiednim czasie, w marcu, wyprzedziliśmy działania rządu. Dzięki ofiarności przedsiębiorców z Poznania, ale też mieszkańców, udało nam się zebrać 10 mln zł, które pozwoliły wyposażyć szpital w te wszystkie rzeczy, których brakowało w pierwszym okresie pandemii.

Prezydent podziękował też wojewodzie.
– Zawsze wiedziałem, że mogę na pana liczyć i że w tej dyskusji liczą się argumenty merytoryczne, pomyślane przez pryzmat dobra publicznego. przy podziałach, które są dzisiaj tak widoczne w Polsce, niepotrzebnych czasem emocjach my jesteśmy przykładem, jak należy współpracować na poziomie wojewoda – prezydent dużego miasta. Jesteśmy przykładem dla innych, bo dzięki temu wszystkiemu, co działo się w ostatnich miesiącach udało nam się też wypracować wzajemne zaufanie, a to jest najważniejsze nie tylko w biznesie, ale i w działalności publicznej.

Owocem tej właśnie udanej współpracy, która – jak zauważył Jacek Jaśkowiak – może być wzorem dla całego kraju, jest właśnie ten szpital tymczasowy, który powstaje w błyskawicznym tempie i w porządku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc najlepszych specjalistów w zakresie zabudowy przestrzeni specjalnych i logistyki targów. Ekipy MTP zmagały się już z różnymi wyzwaniami, więc choć szpitala jeszcze nie budowali, to ich dotychczasowe doświadczenia w budowie różnych obiektów okazało się bezcenne.

Nabór pracowników już trwa.
– Uruchomiliśmy wspólnie z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu stronę szpital.targi.pl – mówił wojewoda. – Zależy nam na tym, aby najpierw mieć dostęp do kadry, która chciałaby pracować w tym szpitalu, która się sama zgłosiła. I mam dobre informacje, ponieważ stan zgłoszonej kadry medycznej dosłownie sprzed chwili to 568 osób. Do tego 105 studentów medycyny, co nas bardzo cieszy.

To wydaje się sporo, ale nie wystarczy na potrzeby tak dużego szpitala, zwłaszcza że trzeba będzie przeprowadzić weryfikację osób, które się zgłosiły. Nadzór merytoryczny nad tymczasowym szpitalem i naborem pracowników będzie prowadził Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej. Na razie jest jedynie 35 zgłoszeń lekarzy różnych specjalności. Poszukiwani są także wolontariusze. Wojewoda przypomniał, że pracownicy szpitala mają zagwarantowane bezpłatne noclegi w hotelach Poznania, do tego też stuprocentowy dodatek do wynagrodzenia.

– Kadra medyczna jest dla nas najważniejsza – zapewnił wojewoda. – Szpital im. Strusia ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu tych pacjentów z koronawirusem, jest świetnie zarządzany, ma wspaniałą kadrę medyczną i lekarzy, ale oczywiście nie ma ich aż tylu, żeby ta kadra mogła pracować także w tym szpitalu.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia od początku pandemii koronawirusa pełni w Wielkopolsce wiodącą rolę w leczeniu zakażonych. Dziś jest szpitalem drugiego i trzeciego poziomu zabezpieczenia dla najciężej chorych pacjentów z covid-19. Janowi Sawiczowi, zastępcy dyrektora ds ekonomiczno-administracyjnych w szpitalu im. J. Strusia, powierzone zostało przygotowanie organizacyjne do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym.

Z kolei wojewoda Łukasz Mikołajczyk w związku z organizacją szpitala covidowego na terenie MTP powołał zespół złożony z lekarzy, specjalistów od sprzętu medycznego i infrastruktury szpitalnej. Pełnomocnikiem wojewody ds. medycznych została doktor Luiza Maria Korol, a pełnomocnikiem ds. technicznych – Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Budowa szpitala będzie kosztowała kilkanaście milionów złotych, jak powiedział wojewoda, a w podpisanej umowie jest także ujęte przywrócenie hal targowych do pierwotnego stanu. Wszystko to jest zagwarantowane ze środków rządowych.

Cały czas trwa nabór pracowników do szpitala na stronie szpital.targi.pl. Przygotowanie wszystkich obiektów potrwa około 21 dni. Do użytku placówka oddawana będzie etapami, a pierwszy etap będzie zakończony już za dwa tygodnie. Całość ma być gotowa do 30 listopada.
– Przedsięwzięcie jest duże – podsumował wojewoda. – I jestem przekonany, że spotkamy się pod koniec listopada, by poinformować o tym, że mamy kolejny duży szpital.

Lilia Łada

Strona głównaPoznańPoznań: Na MTP powstaje szpital polowy. Jak wygląda?