Pomnik_Wdzięczności_Najświętszemu_Sercu_Jezusa fot. L. Michałowski, Archiwum Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

Poznań: Modlitwa o odbudowę Pomnika Wdzięczności. Arcybiskup Gądecki: “Władze Poznania blokują odbudowę pomnika”

W 80. rocznicę zburzenia Pomnika Wdzięczności stojącego przed wojną na placu A. Mickiewicza arcybiskup Stanisław Gądecki odprawił mszę w kościele na Jeżycach. Arcybiskup zarzucił władzom Poznania blokowanie odbudowy pomnika.

Msza została odprawiona w jeżyckim kościele, ponieważ to właśnie przed nim stoi figura Chrystusa, która miała być częścią odbudowanego pomnika. Jednak pomnik nie powstał, bo między miastem a kościołem powstał spór co do lokalizacji. Na ustawienie pomnika w pierwotnej wersji i miejscu nie zgadzają się władze Poznania – na placu Mickiewicza nie ma już miejsca, stoi tam pomnik wieszcza i poznańskie Krzyże. Poza tym zgody na tę lokalizację nie wyraził Miejski Konserwator Zabytków, a ta część miasta stanowi park kulturowy i jego zdanie jest ostateczne.

Władze kościelne wskazały Maltę jako lokalizację pomnika – jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej budowli, radni musieliby uchwalić nowy – a tego nie chcą. Argumentują, że Malta jest miejscem przeznaczonym do rozrywki i rekreacji. Stawianie tu takiego pomnika oznaczałoby brak szacunku – już pomijając fakt, że byłoby absurdem architektonicznym i urbanistycznym.

Miasto zaproponowało z kolei, by ustawić pomnik na którejś z kościelnych działek na Ostrowie Tumskim. To miejsce jest – zdaniem prezydenta Jaśkowiaka – ze względu na swój charakter i sakralną zabudowę najodpowiedniejsze ze wszystkich na lokalizację takiego pomnika. Wolnej przestrzeni tam też nie brakuje. Jednak władze kościelne nie odniosły się do tej propozycji.

Figura Chrystusa, mająca stanowić centralną część pomnika, została przywieziona do Poznania mimo braku zgody władz Poznania. Organizatorzy tej spektakularnej akcji – figura jest ogromna, musiała jechać na specjalnym samochodzie i na czas jej przejazdu policja i wojsko wstrzymywały ruch na drogach – mieli nadzieję, że gdy postawią prezydenta przed faktem dokonanym, to on się ugnie i zgodzi na postawienie figury nad Maltą. Ponieważ jednak prezydent Jaśkowiak nadal nie zamierzał naginać prawa, by postawić pomnik – ustawiono ją na dziedzińcu kościoła św. Floriana na Jeżycach. Tam stoi do dziś.

I to właśnie w tym miejscu arcybiskup Gądecki modlił się o odbudowę pomnika. Arcybiskup przypomniał, że rada miasta zgodziła się na budowę pomnika już w 2012 roku – co prawda nie wspomniał o tym, że w zgodzie nie ma wskazanego miejsca – jednak obecne władze Poznania „blokują odbudowę pomnika”. Zdaniem arcybiskupa wcale nie chodzi o prawo – gdyby kościół zgodził się na budowę pomnika na peryferiach miasta, władze Poznania na pewno wyraziłyby zgodę.

Blokowanie budowy pomnika jest dla arcybiskupa smutnym symbolem dzisiejszych czasów i tego, jaka ma być przyszła Polska i na jakich wartościach ma się opierać. Bo są ludzie, dla których taki pomnik byłby „niebezpiecznym symbolem chrześcijańskiego i polskiego ducha”. Arcybiskup przypomniał też, że pomnik budził podziw przed wojną swoja bogatą ornamentyką i zdobieniami, z pewnością także i dziś zdobiłby miasto.

W modlitwie w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wdzięczności z jego przewodniczącym prof. Stanisławem Mikołajczakiem i byłym posłem PiS Tadeuszem Dziubą.

el

Podziel się!

16
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Adam Kita
Gość
Adam Kita

Ma absolutną rację. Pomnik należy odbudować.

Tomasz Dworek
Gość
Tomasz Dworek

Pewnie, jako jeden z największych posiadaczy ziemskich kościół ma sporo działek. Może budować!

Adam Kita
Gość
Adam Kita

Tomasz Dworek pomnik nie należał do Kościoła. Należał do miasta i ludzi. Zwykli obywatele ufundowali jego budowę.

Przemysław Czechanowski
Gość
Przemysław Czechanowski

Prosze bardzo! Za swoje pieniadze, na swoim prywatnym gruncie!

Pawel Stanislaw Filipiak
Gość
Pawel Stanislaw Filipiak

Niestety – figura Jezusa nie była szczytowym osiągnięciem wybitnego rzeźbiarza Marcina Rożka. Zamiast budować niepotrzebny kościół Chrystusa Sługi na Palacza można było tam odtworzyć monument. Wydzielenie tej parafii osłabiło i Górczyński Św. Krzyż i Łazarską MBB. Wielka bezmyślność.

Mateusz Cabała
Gość
Mateusz Cabała

Myślę, że dobieranie jakichś piętnastu baniek, zakup działki i odbudowa tego pomnika jest w zasięgu zwykłych obywateli 😉

Czes
Gość
Czes

Postępowanie władz kościelnych jest w starym stylu… jak się uprzemy, to wygramy. Nie te czasy, nie te metody. Dostają propozycje i tzw. nie! dlaczego nie? bo nie! 👽 Modlitwy w takiej intencji, to średniowiecze👿

Wojciech Kaczmarek
Gość
Wojciech Kaczmarek

Niech buduje za swoje pieniądze i na swoim terenie.

Boguslaw Hadynski
Gość
Boguslaw Hadynski

Może zamiast ładować w skamielinę zrobić coś dla służby zdrowia księże biskupie ??? To też bardzo społeczne i szczytne prawda…

Małgorzata Jasińska
Gość
Małgorzata Jasińska

Narazie Poznań to nie prywatne ranczo gondeckiego. Niech sobie postawi tą figurę przed swoją siedzibą ,a nie zaśmieca placu Mickiewicza. Czarnym coś się pomieszało w głowach. Jakby co to mimo że jesteśmy pod okupacją watykańską jeszcze nie jesteśmy ich republiką.

Krystian Krawczyński
Gość
Krystian Krawczyński

Małgorzata Jasińska Watykan przy naszym kościele narodowym jawi się jako ostatni sprzymierzeniec w walce kościół wszystkich, nie tylko „Polaków”.

Iwona Kaczmarek
Gość
Iwona Kaczmarek

Nie rozumiem, dlaczego pomysł postawienia pomnika na Ostrowie Tumskim napotkał na milczenie biskupa…

Krzysztof Kulpiński
Gość
Krzysztof Kulpiński

Niech Kościół zrobi coś dla miasta i odbuduje . To symbol religijny .

Krzysztof Stobrawa
Gość
Krzysztof Stobrawa

pan Gądecki ma sporo gruntów, niech sobie na nich buduje do woli byle zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania. Zastanawiam się czy oni bezczelność i arogancję nabywają w seminariach, czy się już z nimi rodzą.

Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Władze miasta są słabe i żałosne . Nie pozwalają odbudować pomnika w jego historycznym miejscu bo tak..

jk
Gość
jk

Mało kościołów jeszcze pomników potrzeba.