Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: “Michel Quarez. Plakaty” – kuratorskie oprowadzanie po wystawie

Muzeum Narodowe zaprasza na – pierwsze po długiej przerwie – spotkanie z publicznością i z kuratorem wystawy “Michel Quarez. Plakaty”. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się w samo południe 20 czerwca.

Michel Quarez (ur. w 1938 r. w Damaszku) – laureat szóstej edycji Nagrody im. Jana Lenicy na trzy miesiące opanował przestrzeń Muzeum Narodowego w Poznaniu, wypełniając ją czystym, żywym kolorem i energią. Wybitny światowy twórca plakatu charakteryzuje się prostolinijnością i humorem, od czterdziestu lat niezmiennie realizuje pragnienie zaintrygowania ludzi swoimi plakatowymi obrazami. Spojrzenie na zbiór plakatów pozwala dojrzeć w ich twórcy człowieka zaangażowanego społecznie, najczęściej w problemy ludzi z najbliższego otoczenia, ważne problemy współczesne, jak choćby walkę z AIDS, ale również radość wspólnego świętowania.

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 100 plakatów, a także kilka drobnych druków oraz wybrane przez grafika szkicowniki, które nadesłał na naszą prośbę.

Quarez pierwsze lata życia spędził poza Francją, początkowo w Syrii, potem w Algierii. Być może wspomnienia dzieciństwa – kolory i zapachy Bliskiego Wschodu i Afryki wywarły wypływ na postrzeganie i sprawiły, że po latach odnalazł miejsce dla siebie na przedmieściach Paryża, w wielokulturowym Saint-Denis. Artysta jest uważnym obserwatorem tamtejszych ulic, a widoczna na nich różnorodność znajduje odzwierciedlenie w jego pracach.

Na początku swojej artystycznej drogi zetknął się ze sztuką polską. Podczas studiów w École des Beaux-Art de Bordeaux miał możliwość przygotowania wystawy najwybitniejszych polskich twórców plakatu. Zaraz po studiach odbył stypendium w pracowni Henryka Tomaszewskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1961 r. był pierwszym francuskim studentem.

Michel Quarez wielką wagę przywiązuje do relacji międzyludzkich. Bardzo ważni są dla niego odbiorcy. Charakter artysty-społecznika nie pozwala mu zamknąć się wyłącznie w pracowni. Domaga się szerokiego odbioru i nie wystarczają mu pokazy na wystawach i w galeriach, kierowane najczęściej do konkretnej grupy społecznej. Mówi, że jego galerią jest ulica.

W przypadku jego realizacji odbiorcami są najczęściej mieszkańcy paryskich przedmieść, którzy w bezpośredni sposób doświadczają pozytywnej energii czystych barw i jasnego przekazu, w którym obecna jest naturalna wielokulturowość. Nie bez znaczenia pozostaje również tematyka plakatów, które towarzyszą najczęściej wydarzeniom związanym ze świętami miejskimi oraz festiwalom i wystawom. Plakaty Quareza reklamują nie towary, ale oferowane mieszkańcom miasta lub dzielnicy okazje do wspólnego spędzenia czasu, namawiają i zachęcają do radosnego świętowania.

W plakatach Quareza nie spotkamy banalnych i stereotypowych skojarzeń. Wykorzystanie prostego znaku jest inspirujące i zagadkowe, a wprowadzając do swoich prac elementy ludyczne, sprawia, że symbole zdjęte z piedestału stają się bliższe ludziom bez względu na pochodzenie społeczne czy narodowe.

Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się w samo południe 20 czerwca. Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego grupa oprowadzanych gości nie może liczyć więcej niż 20 osób. Muzeum Narodowe przypomina o obowiązkowym nakazie zakrywania ust i nosa.

Kolejne spotkania planowane są także na niedziele: 12 i 19 lipca, natomiast 30 sierpnia, odbędzie się finisaż wystawy.

BILETY
normalny 10 zł
ulgowy 7 zł
bilet łączony – wystawa stała i ekspozycja; normalny 21 zł
bilet łączony – wystawa stała i ekspozycja; ulgowy 13 zł

Strona głównaKulturaPoznań: "Michel Quarez. Plakaty" - kuratorskie oprowadzanie po wystawie