Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Miasto wystosowało list otwarty do wszystkich rodziców. “Rząd zmusza nas do ograniczenia części wydatków”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wystosował list otwarty do rodziców, w którym tłumaczy dlaczego w tym roku szkolnym zostały ograniczone w szkołach zajęcia dodatkowe.

Zastępca Jacka Jaśkowiaka o obecną sytuację obwinia rządzące Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie to ugrupowanie ma odpowiadać za pogarszającą się sytuację poznańskich uczniów. Jak? Wiśniewski wskazał tutaj m.in. na reformę edukacji przeprowadzoną przez PiS, której koszty w dużym stopniu musiały pokrywać samorządy ze swoich środków.

– Niekorzystnej dla Poznania zmianie uległ również system naliczania części oświatowej subwencji ogólnej – tłumaczy Wiśniewski. – Przypomnę, że tylko w tym roku, wskutek wprowadzenia nowego współczynnika korygującego wartość subwencji ze względu na kryterium dochodu, na wypłatę wprowadzonych przez rząd od 1 2019 r. podwyżek dla nauczycieli otrzymaliśmy jedynie 12 milionów złotych, wobec 23 milionów, które musimy na ten cel wydatkować. Zważywszy, że wprowadzanym zmianom nie towarzyszy jakikolwiek system rekompensat dla samorządów, rząd zmusza nas do ograniczenia części wydatków – tłumaczy zastępca prezydenta Poznania.

Kolejnym problem dla miasta, są… obietnice wyborcze PiSu. A właściwie przedwyborcze. Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na obniżenie podatku PIT. Dobra wiadomość z perspektywy obywateli, jest jednocześnie fatalną informacją dla samorządów. – Zmiany w systemie podatków, wprowadzone przez obecnie rządzące władze państwowe, skutkują obniżeniem dochodów naszego miasta w roku 2020 o ponad 175 milionów złotych. Wpłynie to na wszystkie aspekty naszego życia i na rozwój Poznania, wymusi oszczędności i rezygnację z niektórych projektów – zapowiada Mariusz Wiśniewski.

Zastępca Jaśkowiaka przypomina również, że miasto w ostatnich latach wykonało szereg inwestycji w oświatę. – Od lat inwestujemy w budowę nowych i rozbudowę istniejących placówek oświatowych, remonty i modernizacje. Tylko w latach 2015-2021 wydamy na to łącznie ponad 280 milionów złotych. Wysoki poziom inwestycji oświatowych jest i będzie naszym priorytetem.

– Sytuacja finansowa zmusza nas do ograniczenia puli środków na wydatki bieżące, a w tym zajęcia dodatkowe. Na niezmienionym poziomie pozostaną natomiast środki na zajęcia dodatkowe, które placówki mogą uzyskać w drodze konkursu, w którym wspieramy najciekawsze projekty. Podkreślam raz jeszcze, że zmniejszenie środków na zajęcia dodatkowe w poznańskich placówkach oświatowych związane jest ze skutkami reform ustroju szkolnego oraz koniecznością sfinansowania podwyżek dla nauczycieli – podsumował Wiśniewski.

Strona głównaPoznańPoznań: Miasto wystosowało list otwarty do wszystkich rodziców. "Rząd zmusza nas do...