Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Miasto spieszy z pomocą zawodowcom

Nowy sprzęt, kursy zawodowe dla uczniów oraz podyplomowe dla nauczycieli – mimo pandemii władze Poznania nadal wspierają szkolnictwo zawodowe w mieście i w metropolii.

Szkoły, także w powiecie śremskim i gminie , zostały wyposażone w nowe meble oraz specjalistyczny sprzęt, niezbędny przy praktycznej nauce zawodu. Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych dostali trzy nowe auta do nauki jazdy, Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych – nowy samochód dostawczy, a Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego – nowoczesne piece, wędzarnię, komorę fermentacyjną i urządzenie do mielenia mięsa. Nowe wyposażenie dostali też przyszli fryzjerzy, kucharze i elektrycy.

– Cieszę się, że miasto maksymalnie wykorzystało dostępność środków zewnętrznych na doposażenie poznańskich szkół średnich. W ten sposób zrealizowaliśmy oczekiwania uczniów i nauczycieli, którzy marzyli o nowym sprzęcie do praktycznej nauki zawodu, a także wsparliśmy młodych ludzi w kształceniu poprzez praktyki i staże, co jest też ważne z punktu widzenia pracodawców – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Rozwój szkolnictwa zawodowego jest jednym z priorytetów miasta. To element naszej tradycji, pracy, poznańskiego rzemiosła i rodzimej przedsiębiorczości. Za nami jeden z etapów, przed nami kolejne.

Przyszli i obecni zawodowcy mogą też poszerzać swoje umiejętności uczestnicząc w kursach i konkursach zawodowych. Już ponad 300 młodych ludzi dzięki nim zdobyło uprawnienia elektryczne do 1 kV, uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym czy prawo jazdy kategorii B. A to bezpośrednio przekłada się na oferty pracy, bo tacy uczniowie dostają lepsze oferty, zresztą wielu z nich zatrzymują pracodawcy, u których odbywali staż.

Wsparcie miasta dotyczy też pedagogów, bo również oni muszą się szkolić, by być na bieżąco w swoim fachu. Już 19 nauczycieli kształcenia zawodowego ukończyło branżowe studia podyplomowe, a kolejnych 26 – studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego.

– Naszymi projektami objęliśmy 19 szkół zawodowych i techników, co pozwoliło poprawić jakość kształcenia w 42 zawodach. Niemal 800 uczniów odbyło ponad 113 tys. godzin płatnych staży zawodowych i praktyk. Całkowita wartość naszych projektów to prawie 27 mln zł – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. – Za sukcesem tej inicjatywy stoi współpraca – szkół, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. Młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczyli w naszym projekcie. Dzięki temu w przyszłości będą mieli dużo większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy w swoim wymarzonym zawodzie.

UMP

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Miasto spieszy z pomocą zawodowcom