Bartosz Guss, Jolanta Ratajczak , podpisanie umowy w WFOŚ fot. UMP

Poznań: Miasto bierze udział w programie Czyste Powietrze

Dodatkowe pieniądze na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków – to efekt porozumienia władz Poznania z WFOŚiGW.

Porozumienie podpisali Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, i Jolanta Ratajczak, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

– Walka o czyste powietrze to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którym dzisiaj stoimy – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – W Poznaniu staramy się na wiele sposobów przeciwdziałać niepokojącemu zjawisku, jakim jest smog. Podejmujemy istotne działania i cały czas jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Program Czyste Powietrze to przykład tego, jak w temacie ochrony środowiska można współdziałać na poziomie rządowym i samorządowym. Bardzo cieszymy się, że przystąpiliśmy do tej inicjatywy.

Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, zwraca uwagę, że dzięki temu mieszkańcy, chcący wymienić piec albo w ogóle zmienić sposób ogrzewania dom, będą mogli korzystać z różnych możliwości finansowych przy inwestycji.
– Celem miasta jest stworzenie poznaniakom dogodnych dla nich warunków skorzystania z programu “Czyste Powietrze” lub Kawka Bis, w zależności od zakresu planowanej modernizacji oraz możliwości uzyskania bardziej korzystnego dofinansowania – podkreśla dyrektorka. – Należy zaznaczyć, że przy realizacji programu “Czyste Powietrze” miasto Poznań występuje w roli wsparcia dla wnioskodawców, ale nie przyznaje dotacji. Samo dofinansowanie jest przyznawane i wypłacane przez WFOŚiGW w Poznaniu.

Rządowy program Czyste Powietrze wystartował we wrześniu 2018 r., a jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających z powodu ogrzewania domów przestarzałymi piecami oraz stosowaniem opału złej jakości. Mieszkańcy mogą otrzymywać z programu dofinansowanie wymiany takich pieców, ale tylko w domach jednorodzinnych, w puli znajdują się także środki na termomodernizację budynków.

Dotacje przyznaje się na podstawie dochodu wnioskującego: z podstawowego poziomu dofinansowania (na poziomie 30-50 proc.) mogą skorzystać wnioskodawcy, których dochód nie przekracza 100 000 zł. W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania (od 50 do 75 proc.) warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego, uwzględniającego przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego – w gospodarstwie wieloosobowym nie może on przekroczyć 1400 zł na osobę, w gospodarstwie jednoosobowym – 1960 zł. Jego realizacja jest planowana do 2029 r. To inicjatywa ogólnopolska, którą realizują WFOŚiGW w poszczególnych województwach.

“Czyste Powietrze” uzupełnia ofertę miejskiego programu Kawka Bis, który jest przeznaczony dla wszystkich poznaniaków – także tych mieszkających w budynkach wielorodzinnych, które nie są ujęte w programie “Czyste Powietrze”.

UMP

2.3 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze