Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Miasto będzie świętować 15 lat członkostwa Polski w UE

Poznań dołączy do akcji organizowanej przez Związek Miast Polskich – #dziękUEmy, z okazji 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Obecnie ustalany jest ostateczny scenariusz obchodów – wyjaśnia Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta.

Wiele miast, powiatów i województw planuje na 15-lecie rozmaite wydarzenia – w wielu miejscach 1 maja w południe zabrzmi “Oda do radości”. Oprócz tego szykowane są koncerty i inne wydarzenia mające podkreślić rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

również zamierza dołączyć do akcji, niestety na chwilę obecną nie wiadomo co miasto konkretnie przygotowało z tej okazjii. – Obecnie ustalany jest ostateczny scenariusz obchodów. Szczegóły przekażemy w najbliższych dniach – wyjaśniła Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta.

Ogólnopolską kampanię #dziękUEmy zainaugurowano w czwartek w Łodzi. “15 lat w UE to fantastyczny czas, gdy udało się zrobić bardzo wiele. Myślę, że żyjąc w pośpiechu, nie doceniamy tego. Dlatego rozpoczynamy kampanię, która ma nam uświadomić, jak wiele pozyskaliśmy z UE, jak wiele byliśmy w stanie dać od siebie, by wspólnymi siłami zmieniać naszą ojczyznę” – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Aby nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, ZMP wraz z miastami, zaproponował wspólną grafikę dotyczącą rocznicy 1 maja. Można ją wykorzystywać do druku plakatów, do komunikacji internetowej czy innych form promocji na dowolnych nośnikach. Są też materiały wideo – cztery 15-sekundowe spoty i jeden 2-minutowy, pokazujące różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE. Kampania będzie prowadzona także w mediach społecznościowych.

Jak pisze ZMP, zachęcając do wspólnego świętowania, 15 lat Polski w UE właśnie w miastach widać najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

Z danych Związku wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat polskie samorządy wydatkowały 220 mld zł na projekty unijne, z czego ponad 180 mld zł to przeznaczono na inwestycje: drogowe, na ochronę środowiska, gospodarkę komunalną. Pozostałą część Funduszy Unijnych samorządy przeznaczyły na tzw. projekty miękkie, m.in. aktywizację zawodową, turystykę, sport, kulturę.

Autor: PAP (woj) / SS

Strona głównaPoznańPoznań: Miasto będzie świętować 15 lat członkostwa Polski w UE