Państwo Kowalscy z meblościanką fot. CK Zamek

Poznań: Meblościanki i eksperymenty, czyli “Dizajn. Odsłona poznańska”

Czy wiecie, że meble, dzięki którym polski przemysł meblarski znajduje się w czołówce światowej, zostały zaprojektowane przez poznaniaków? Że poznański rodowód ma także słynna meblościanka? To wszystko – i jeszcze więcej – znajdziecie na wystawie w CK Zamek.

Wystawa prezentuje obraz kultury materialnej z perspektywy twórców poznańskich. Znajdziemy tu więc meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich z lat 60. – z Poznania, oczywiście – podobnie jak eksperymenty meblarskie Rajmunda Hałasa z lat 50. które są teraz wznawiane, albo doświadczenia postmodernistyczne w latach 90. Aleksandra Kuczmy.

Większość nazwisk i często też dokonań tych twórców przeciętnemu poznaniakowi nic nie mówi. A to przecież oni stoją za sukcesem polskiego przemysłu meblowego. To meble twórców średniego pokolenia takich jak: Tomasz Augustyniak, Piotr Kuchciński czy młodszych, jak Joanna Leciejewska, Bartłomiej Pawlak, Łukasz Stawarski zapewniły mu tę pozycję. A wszyscy oni mają swoje korzenie w Poznaniu poprzez ukończone studia i częściowo także pracę.

Obok wyrobów przemysłowych wystawa ukazuje kilka projektów powstałych dla konkretnych miejsc w Poznaniu, które wpisały się w historię polskiego dizajnu: meble Romana Machowiaka dla Centrum Kultury Zamek, Jana Węcławskiego dla hotelu Merkury czy klasztoru dominikanów.

Chronologiczny układ wystawy pozwala zaobserwować zmiany, jakie przez 70 lat zachodziły w polskiej myśli projektowej: od powojennej estetyki lat 60. wpisujące się w tzw. new look, poprzez modernistyczną estetykę lat 70. aż po wybuch postmodernistycznego bogactwa formalnego lat 90.

W nowszej historii to wpisywanie się w standardy zachodnie na przełomie XX/XXI wieku, aż po najnowsze, bardziej odważne poszukania, które z sukcesem konkurują z produktami zaawansowanych technologicznie rynków.

Można tu też znaleźć projekty eksperymentalne i interdyscyplinarne, w których młodzi dizajnerzy poszerzają rozumienie tradycyjnie pojmowanego wzornictwa. Projekty te są głosem młodego pokolenia w problematyce dla nich ważnej – odpowiedzialnego, zrównoważonego i społecznie zaangażowanego projektowania.

Wystawa jest również próbą odpowiedzi na pytanie: czy można wyodrębnić poznańską lokalność, czy charakteryzuje ją odrębność, czy przeciwnie zaciera się w nurcie ogólnopolskim i wpisując się
w tendencje ogólnoświatowe?

Wystawie towarzyszy program edukacyjny złożony z warsztatów, spotkań i wykładów poświęconych przedmiotom z wystawy lub inspirowanych nią.

Część wydarzeń programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska” odbędzie się w pracowni słynnych poznańskich projektantów Bogusławy i Czesława Kowalskich na Jeżycach. Zdjęcia wnętrz pracowni można oglądać także na wystawie „Zoom: pracownia Mebli Kowalskich” w Holu Wielkim CK Zamek do 16.05 (wstęp wolny).

Najbliższe wydarzenia:

15.05. sobota
Pracownia Mebli Kowalskich
g. 20 | Meble Kowalskich. Polonez O – koncertogawęda
prowadzenie: Jacek Kowalski
ul. Słowackiego (dokładna lokalizacja na wejściówce)
Spotkanie online i na żywo

20.05. czwartek
g. 18.30 | „Hotel Merkury w Poznaniu – modernistyczny gesamtkunstwerk” – wykład
prowadzenie: Michał Błaszczyński
Miejsce wykładu stacjonarnego zostanie podane bezpośrednio przed wydarzeniem
Wydarzenie online, link do nagrania dostępny na Facebooku CK Zamek

26.05. środa
Pracownia Mebli Kowalskich
g. 18.30 | „Archeologia Meblościanki” – wykład
prowadzenie: Julia Błaszczyńska
ul. Słowackiego (dokładna lokalizacja na wejściówce)
Spotkanie online i na żywo

27.05. czwartek
g. 18.30 | „Rozwój handlu obiektami z okresu PRL-u w ostatnim dziesięcioleciu” – wykład
prowadzenie: Witold Dobaczewski
Miejsce wykładu stacjonarnego zostanie podane bezpośrednio przed wydarzeniem
Wydarzenie online, link do nagrania dostępny na Facebooku CK Zamek

Wystawę można oglądać od dziś do 12 września w Sali Wystaw CK Zamek od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 20.00. Bilety:
bilety: 10 zł (n), 7 zł (u), 5 zł (grupowy).

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze