Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Marek Woźniak o Centrum Szyfrów: “zapowiada się bardzo interesująca opowieść”

Marszałek Wielkopolski wspólnie z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta, odwiedzili dziś budowę Centrum Szyfrów “Enigma”. – To bardzo atrakcyjna oferta dla młodych ludzi – uznał Marek Woźniak.

Wizyta była czysto gospodarska: projekt Centrum Szyfrów “Enigma” jest realizowany przez miasto we współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza, ale to marszałek dofinansował inwestycję przekazując na ten cel przeszło 10 mln zł z funduszy europejskich w ramach WRPO 2014-2020. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 WRPO: Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

– Zapowiada się w tym miejscu bardzo interesująca opowieść o tym, jak doszło do deszyfrowania niemieckiej maszyny Enigma – uznał marszałek po zwiedzeniu Enigmy. – Narracja zaczyna się głęboko w historii, następnie prowadzi przez etap dla nas najważniejszy, czyli wkład poznańskich kryptologów w złamanie szyfrów Enigmy, a kończy we współczesnym świecie. To bardzo atrakcyjna oferta szczególnie dla młodych ludzi, którzy dowiedzą się, jaki jest związek pomiędzy historią działań wojennych oraz rozwojem nauk matematycznych a dzisiejszym światem zaawansowanych komputerów. Mam nadzieję, że zainspiruje wielu odwiedzających do zgłębiania tajników wiedzy deszyfrażu czy też kodowania informacji. ma prawo do tego, żeby tę historię kryptologów przypomnieć. Będzie to z pewnością dobra inwestycja w uatrakcyjnienie przekazu o historii tego miasta i Wielkopolski oraz o naszym wkładzie w zwycięstwo w II wojnie światowej.

Celem projektu jest uruchomienie w dawnym budynku Collegium Martineum przy ul. Św. Marcin 78 w Poznaniu stałej ekspozycji, poświęconej trzem wybitnym kryptologom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu oraz Henrykowi Zygalskiemu, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W latach międzywojennych mieścił się w tym miejscu Wydział Matematyczno – Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego.

Realizacja projektu polega na adaptacji pomieszczeń, znajdujących się na pierwszym piętrze budynku, zakupie wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania muzeum oraz opracowaniu treści multimedialnych. Odwiedzający to muzeum, obok tradycyjnych rozwiązań, będą mogli zapoznać się także z multimedialną ekspozycją, wykorzystującą nowe technologie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe muzeum ma przyjąć pierwszych zwiedzających w lipcu 2021 roku.

UMWW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Marek Woźniak o Centrum Szyfrów: "zapowiada się bardzo interesująca opowieść"