Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań ma uliczną bibliotekę!

BiblioboXX – berlińska budka telefoniczna, która stała się uliczną, polsko-niemiecką biblioteką, stanęła właśnie przy ulicy Za Bramką.

Otwarcie BiblioboXXa to wynik współpracy pomiędzy Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy “Partnerstwo Odry”.

– Jest wiele płaszczyzn, na których możemy współpracować. Cieszą mnie wspólne projekty w obszarze kultury. Gościliśmy już m.in. w Poznaniu przedstawienia berlińskiego teatru, a także berlińskich muzyków. Powinniśmy te działania kontynuować. Osobiście marzy mi się polsko-niemiecko-ukraiński festiwal teatralny – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Teatr to piękna forma komunikowania, mówienia o świecie i wyrażania emocji. Razem z naszymi sąsiadami, Niemcami i Ukrainą, moglibyśmy zorganizować takie wydarzenie. Wierzę, że to się uda.

Na razie jednak udało się otworzyć uliczną polsko – niemiecką biliotekę w berlińskiej budce telefonicznej. W otwarciu udział wziął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy. Prezydent przekazał również na ten cel dwie książki: “Prowadź swój pług przez kości umarłych” O. Tokarczuk oraz “Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011” W. Szymborskiej i S. Barańczaka. Regał stanie na kilka miesięcy przy ul. Za Bramką, pomiędzy budynkami Urzędu Miasta Poznania i Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Stolica Wielkopolski jest piątym przystankiem regału – po Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Znaleźć można w nim wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów, a także pozycje o Niemczech. Połowa przestrzeni regału przeznaczona jest na polskojęzyczną literaturę. Wewnątrz BiblioboXXa można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów, czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz.

– Jako miasta stoimy przed podobnymi wyzwaniami w kształceniu, transporcie, klimacie. Ważne jest, abyśmy wymieniali się doświadczeniami. Ten projekt został zrealizowany przez stowarzyszenie, czyli społeczeństwo obywatelskie. To młodzi ludzie zastanawiali się, jak ma wyglądać, a następnie zbudowali go i wypełnili książkami. Teraz ten miejski mebel podróżuje po europejskich miastach i pokazuje, że można realizować wspólnie ciekawe projekty – tłumaczy Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy.

Historia regału sięga roku 2016, kiedy to podczas cyklu warsztatów w niemieckiej stolicy uczniowie techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina nadali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej. Był to projekt związany z kształceniem zawodowym, a zaangażowani w niego byli uczniowie zdobywający wiedzę w takich rzemiosłach, jak: szklarz, elektronik, mechanik, malarz i lakiernik. Na dachu budki zamontowany jest panel fotowoltaiczny, dzięki któremu jest ona samowystarczalna pod względem energetycznym. Projekt graficzny regału został stworzony przez uczennice ze szkolnej “firmy” ickeDesign, we współpracy z artystą Joy'em Lohmannem z Hanoweru. Wspólne działania doprowadziły do powstania prostego w obsłudze i utrzymaniu mebla miejskiego, służącego wszystkim mieszkańcom.

Współpraca w przygotowaniu regału zakłada nie tylko łączenie kompetencji różnych rzemiosł i nauki, ale też wzajemne zrozumienie się i poznanie. Regał książkowy dzięki literaturze łączy kraje i miasta po obu stronach Odry. Na BiblioboXXie namalowana została właśnie ta rzeka, nad którą otwarte książki tworzą most łączący Polskę i Niemcy. Na ich kartach znajdziemy sentencje w języku polskim i niemieckim, podkreślające wzajemne relacje np. “Książki łączą Europę”, “Otwórz książkę, a ona otworzy ciebie”.

Zaangażowanie Poznania w przygotowanie i otwarcie BiblioboXX to kolejny krok wzmacniania dobrych i twórczych relacji z Berlinem oraz prowadzenia coraz szerszej współpracy między szkołami z obu miast. Po oficjalnym otwarciu poznańscy i niemieccy urzędnicy oraz przedstawiciele poznańskich szkół wzięli udział w spotkaniu w Sali Błękitnej UMP. Jego celem było wypracowanie pomysłów na współpracę na linii – Berlin, w tym pomiędzy polskimi i niemieckimi szkołami zawodowymi.

UMP,el

Strona głównaPoznańPoznań ma uliczną bibliotekę!