dziki

Poznań: Locha z młodymi zaatakowała psa

Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek na Cytadeli, a poinformowała o nim radna Halina Owsianna. Jak napisała na FB “Locha dziewięcioma młodymi atakuje. Zraniła psa i goniła jego właścicielkę”.

Zdarzenie miało miejsce w starej fosie, w której właścicielka psów spacerowała ze swoimi zwierzętami. Wszystko na szczęście skończyło się dobrze, bo locha tylko zraniła psa i odeszła wraz z młodymi. Właścicielce nic się nie stało, ale sprawa została zgłoszona straży miejskiej.

Jednak, jak co jakiś czas przypomina straż miejska, bo to jej trzeba zgłaszać takie przypadki – dziki są śmiertelnie niebezpieczne dla psów, nawet dużych, a już zwłaszcza lochy wiodące młode. Psy na terenach zielonych miasta Poznania w ogóle należy trzymać na uwięzi na spacerze, ale na terenach odwiedzanych przez dziki ta zasada jest szczególnie ważna, jeśli chcemy zachować ulubieńca przy życiu.
“Jeżeli wyprowadzając psa na spacer napotkasz dziką zwierzynę, koniecznie należy przywołać psa i zapiąć mu smycz” – ostrzegają strażnicy miejscy.

Poznań otoczony jest kompleksami leśnymi a więc pojawienie się dzikiego zwierzęcia w pobliżu naszych posesji nie jest czymś wyjątkowym. Najczęściej zabłąkana zwierzyna po zmroku wraca sama do środowiska leśnego – chyba że jest dokarmiana przez okolicznych mieszkańców, wówczas chętnie przebywa w pobliżu ludzkich siedlisk. Cytadela jest duża, w pobliżu jest Warta, której zalesione brzegi stanowią korytarz migracyjny dla zwierząt, a wokół Cytadeli są domy, przy których znajdują się nie zawsze dobrze zabezpieczone śmietniki, stanowiące ogromną pokusę dla dzików. Nic dziwnego, że na Cytadeli widuje się ich sporo.

Dlatego strażnicy przypominają, że nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt na własną rękę, bo wtedy przyzwyczajają się do niego i w celu zdobycia pokarmu szukają z nim kontaktu, a wtedy dochodzi do takich wydarzeń jak atak na psy albo i ludzi. Dokarmiając zwierzęta żyjące dziko tak naprawdę wyrządzamy im krzywdę.

Rocznie mieszkańcy zgłaszają dyżurnym straży miejskiej ponad 2 tys. interwencji w sprawach dotyczących zwierząt dzikich i egzotycznych. W zdecydowanej większości zgłoszenia te dotyczą zagrożeń stwarzanych przez dziki.

el

5 1 vote
Oceń artykuł
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze