Lech Raczak fot. UMP

Poznań: Lech Raczak nie żyje. Zmarł podczas przyjęcia noworocznego prezydenta

Wybitny reżyser, dramaturg i współzałożyciel Teatru ósmego Dnia nie żyje. Zmarł w piątek wieczorem w Zamku, podczas przyjęcia noworocznego prezydenta. Miał 74 lata.

W 1964 roku wspólnie z Tomaszem Szymańskim założył teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia, znany dziś jako Teatr Ósmego Dnia. W latach 1995–1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, a w latach 1993 – 2012 r. dyrektorem artystycznym Festiwalu Malta. Ostatnio był wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest też laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2018 r.

Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006), a także we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Wyreżyserowane przez niego spektakle można było oglądać w takich teatrach jak Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Wyreżyserował prawie 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka z jego przedstawień zostało zarejestrowanych dla telewizji, a teksty publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze