Lech Raczak fot. UMP

Poznań: Lech Raczak nie żyje. Zmarł podczas przyjęcia noworocznego prezydenta

Wybitny reżyser, dramaturg i współzałożyciel Teatru ósmego Dnia nie żyje. Zmarł w piątek wieczorem w Zamku, podczas przyjęcia noworocznego prezydenta. Miał 74 lata.

W 1964 roku wspólnie z Tomaszem Szymańskim założył teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia, znany dziś jako Teatr Ósmego Dnia. W latach 1995–1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, a w latach 1993 – 2012 r. dyrektorem artystycznym Festiwalu Malta. Ostatnio był wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jest też laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2018 r.

Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006), a także we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Wyreżyserowane przez niego spektakle można było oglądać w takich teatrach jak Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Wyreżyserował prawie 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka z jego przedstawień zostało zarejestrowanych dla telewizji, a teksty publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

el

7
Dodaj komentarz

avatar
Grażyna Radziul
Grażyna Radziul

Panie, okaż miłosierdzie jego duszy!

Pelagia
Pelagia

A, nie mówiłem. Jaśkowiak, to nieszczęście.

Poznaniak
Poznaniak

Też mi strata. Żydowski teatr, żydowskie dno.

Wit
Wit

Zmarł na przyjęciu czy w szpitalu, bo różne wersje chodzą?

gert
gert

Ostatnimi laty o Raczaku było głośno za sprawą jego autorskiego spektaklu “Spisek smoleński”. Tam pan Raczak nie miał skrupułów, aby ośmieszyć śmierć ofiar katastrofy smoleńskiej. On szacunku do zmarłych nie miał. Ciekawe co sobie myśli, gdy już sam jest w zaświatach?