Poznań: Kwiaty na Cytadeli z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej

81. rocznica wybuchu II wojny światowej
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cytadeli. 1 września przypadła 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wiązanki kwiatów zostały złożone także przy pomniku Armii Poznań.

Złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza było okazją do przypomnienia historii tego grobu, która zaczęła się 9 lat temu. Bo to właśnie wtedy zostały złożone do grobu szczątki nieznanego żołnierza Armii Poznań, ofiary pierwszego dnia II wojny światowej. Wiemy o nim niewiele: należał do kompanii zwiadowców 29 Pułku Strzelców Kaniowskich z Kalisza. Poległ od kuli w pierś, podczas zwycięskiej potyczki z niemieckim patrolem rozpoznawczym niedaleko Wielowsi Klasztornej. Przez 72 lata spoczywał w zapomnianej z czasem i bezimiennej już mogile na skraju pól i lasu, by po tych wszystkich latach wreszcie spocząć wśród swoich towarzyszy broni.

W uczczeniu ofiar napaści Niemiec na Polskę wzięli udział Łukasz Mikołajczyk wojewoda wielkopolski, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, a także przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy udziale asysty wojskowej.

Po uroczystościach na cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli ich uczestnicy wzięli udział w mszy św. w intencji poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej, a po niej złożyli kwiaty przy pomniku Armii Poznań.

el