wtorek, 19 marca, 2024

Poznań: Kwiaty i znicze z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Mimo pandemii i upału spore grono osób zebrało się przy tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, by uczcić setną rocznicy Bitwy Warszawskiej i oddać honory dzielnym żołnierzom z Wielkopolski, którzy w niej walczyli.

Przemysław Terlecki, dyrektor Muzeum Powstania Wielkopolskiego i główny organizator uroczystości, podkreślił, że historycy zgodnie okrzyknęli Bitwę Warszawską jedną z 18 najważniejszych bitew w historii świata, które przesądziły o losach naszej cywilizacji.
– A w historii polskiego oręża to druga bitwa co do znaczenia – podkreślił dyrektor. – Po słynnej wiktorii wiedeńskiej.

13 sierpnia nie jest datą przypadkową – to wtedy generał Tuchaczewski rozpoczął ofensywę warszawską. Miejsce też nie jest przypadkowe – przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, który poprowadził polskie wojska do zwycięstwa. A szczególny hołd należy się z tej okazji żołnierzom wielkopolskim.
– Dla żadnego historyka nie ulega to wątpliwości, że sukcesu wojny polsko-bolszewickiej, słynnego cudu nad Wisłą nie byłoby w tak krótkim czasie, gdyby nie udział wielkopolskich żołnierzy – mówił dyrektor Terlecki. – Obok armii Hallera uchodzili za najbardziej odważnych i zaprawionych w bojach żołnierzy.

O męstwie Wielkopolan wspomniał też wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który sam nie mógł być obecny na uroczystości, ale przekazał list, który odczytała wicewojewoda Aneta Niestrawska: “Naszym wspólnym zadaniem jest zwrócenie uwagi na licznych Wielkopolan walczących w kampanii 1920 roku i ich udział w walkach za niepodległość. Z odwagą, wiarą o wolną ojczyznę ruszyli do obrony kresów wschodnich chwilę po wygranym Powstaniu Wielkopolskim. Zdyscyplinowani, znakomicie wyszkoleni i zaprawieniu w boju Poznańczycy wsławili się w walkach o Lwów i Bobrujsk, a noszona przez wojska wielkopolskie rogatywka stała się symbolem walecznych nieustępliwych oddziałów. Podczas dekoracji sztandaru 15. pułku Ułanów Poznańskich Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari wyrazy szacunku dla wielkopolskich żołnierzy przekazał naczelny wódz, marszałek Józef Piłsudski: “Tam, gdzie byliście, byliście doskonali. Historia lwią część zwycięstw wam przypisać musi”.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, ubolewał nad tym, że tak ważna uroczystość nie może być obchodzona tak uroczyście, jak na to zasługuje. Plany były naprawdę imponujące i miał w niej uczestniczyć cały – jednak pandemia pokrzyżowała wszystkie zamysły i uroczystość odbyła się w kameralnym gronie kilkudziesięciu osób. Zastępca prezydenta zwrócił też uwagę na jeszcze jeden ważny fakt.
– Te uroczystości setnej rocznicy Cudu nad Wisłą są ostatnim elementem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, w które Poznań się bardzo zaangażował – powiedział. – Bo w Poznaniu patriotyzm jest, zawsze był, nie tylko w słowie, ale przede wszystkim w czynie. A dowodem na to jest zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą Marszałka Piłsudskiego, a Tadeusz Jeziorowski, były dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i prawdziwy ekspert, jeśli chodzi o wojskowość, wygłosił krótki wykład na temat udziału Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej. Uroczystości zakończył koncert pieśni „Poznańczycy 1920- zaśpiewajmy bohaterom” z okresu wojny polsko-bolszewickiej w wykonaniu Jacka Kowalskiego

14 sierpnia o godzinie 10:00 w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach wicewojewoda Aneta Niestrawska weźmie udział w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Kwiaty i znicze z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej