czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Kto jest Dobrym Sąsiadem na Starym Mieście?

Rzemieślnicy, restauratorzy i twórcy niezwykłej galerii – to oni w tym roku zostali uznani za Dobrych Sąsiadów i otrzymali to cenne wyróżnienie od mieszkańców Starego Miasta i staromiejskich radnych.

Dobry Sąsiad to unikalna inicjatywa na Starym Mieście – radni, po wnikliwej analizie zgłoszeń od mieszkańców wybierają tych przedsiębiorców i działaczy dzielnicy, którzy poza zarabianiem pieniędzy na dzielni tworzą jeszcze jej klimat – no i są dobrymi sąsiadami, oczywiście.

Wyróżnieni przedsiębiorcy dostają certyfikat i specjalną nalepkę do umieszczenia na drzwiach np. restauracji czy warsztatu. Takie oznaczenie jest także rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Dobry Sąsiad może też liczyć na działania promocyjne, w kanałach informacyjnych staromiejskiego samorządu i miasta . Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W tym roku staromiejscy radni na podstawie wniosków mieszkańców postanowili wyróżnić jako Dobrych Sąsiadów twórców Zaułku Rzemiosła, bo to właśnie drobni przedsiębiorcy i rzemieślnicy tworzą unikatowy klimat Starego Miasta z jego wyjątkową ofertą handlową. W kilkunastu punktach można skorzystać z usług introligatorskich, krawieckich, tapicerskich po zakupy i smakowanie regionalnych ciast i chleba czy wykonanie malarskiego albo fotograficznego portretu. Certyfikat Dobrego Sąsiada otrzymały tu m.in. Krawiectwo Sobańska z ulicy Taczaka, Manufaktura Obrazów z Garbar i La Petite Patisserie – z Wielkiej / Klasztornej, piekarnia prowadzona przez małżeństwo repatriantów z Rosji.

– Na rynku istnieje zapotrzebowanie na usługi rzemieślnicze i unikatowe rękodzieło. Potwierdzają to staromiejskie warsztaty, które jednak potrzebują promocyjnego wsparcia – niech dyplom Dobrego Sąsiada będzie wskazówką dla poznaniaków pokazującą zawodowe i handlowe mistrzostwo – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

W tegorocznej edycji radni docenili także aktywistów z Garbar, zabiegających o swój fyrtel, poświęcających czas na działania społeczne. To restauratorka Aleksandra Korytowska, zaangażowana w wiele projektów pomocowych, i Marcin Muth, inicjator powstania Galerii w Bramie, która obok funkcji promującej fotografie jest miejscem integracji lokalnej społeczności. A najnowsza wystawa „Ludzie z fyrtla Garbary” stała się ważnym społecznie przedsięwzięciem także dla sąsiadów ze Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum.

Dyplom otrzymał także Bogdan Żyłkowski, który od lat prowadzący działania edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży na staromiejskich podwórkach oraz działa w Centrum Inicjatyw Lokalnych „Sąsiedzi z Kulturą”.

Wyróżniony Edgar Hein pokazuje, że dobrym sąsiadem może być także nauczyciel w Szkole Baletowej i radiowy prezenter ze Studenckiego Radia Afera. Radni postanowili tu przede wszystkim docenić jego zaangażowanie w integracyjne działania międzypokoleniowe.

Certyfikat Dobrego Sąsiada otrzymały dwie restauracje: wegańska Miłość z Garbar i FUZZ z ulicy Gwarnej.

Gwarna póki co nie jest gwarna, nie jest też elegancką ulicą, ale kolorytu przydaje jej sympatyczna miejscówka. FUZZ karmi dobrze i oryginalnie, a co ważne przestrzega reguł dobrego sąsiedztwa, chowając stoliki przed 22:00 i zapraszając klientów do środka. Miłość, wegańska restauracja na Garbarach, tworzy dobry klimat ulicy, a na obiady i kolacje wpadają sąsiedzi. W sztuce kulinarnej stawiają na sezonowe, kreatywne gotowanie w prosty, lecz niebanalny sposób. Na tyłach kamienicy zadbali o zielony ogródek.

– Żeby zmieniać własny fyrtel potrzebny jest przed wszystkim pozytywny przekaz! Zbyt często narzekamy, a nie pokazujemy dobrych wzorów, tych, którym się udało i którzy swoim zaangażowaniem robią coś więcej dla lokalnej społeczności – podsumowuje radna Magdalena Ignaszak, z Zarządu Osiedla Stare Miasto. – Epidemia koronawirusa potwierdziła, jak ważne są więzi społeczne. To właśnie odpowiedzialni, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy nie zwalniali pracowników, a poznaniacy starali się kupować i jeść lokalnie.

W trzech wcześniejszych edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i lokalnych aktywistów, m.in. restauratorów, rzemieślników, listonosza, miejskiego strażnika i wielu handlowców.

– Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń – dodaje Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu.

Wręczenie dyplomów i certyfikatów Dobrego Sąsiada miało miejsce w Urzędzie Miasta Poznania z udziałem władza miasta i posła Franka Sterczewskiego, który sejmowy mandat łączy z działalnością w radzie osiedla na Łazarzu.

Źródło: ROSM

Strona głównaLifestylePoznań: Kto jest Dobrym Sąsiadem na Starym Mieście?