Ktoś chciał podpalić kościół w Poznaniu. Nie pierwszy raz

Ślady ognia na framugach zauważył jeden z parafian, zniszczone zostały też drzwi do świątyni. I to, niestety, nie pierwsza próba dewastacji kościoła ewangelicko-metodystycznego przy ul. Ogrodowej.

Kościół mieści się nieco na uboczu, jest skromny i nieco zniszczony, co zwłaszcza teraz rzuca się w oczy, gdy kamienice wokół zostały wyremontowane, a słynne “Żelazko” pięknie odbudowana. Ksiądz Sławomir Rodaszyński, proboszcz parafii, właśnie zbiera na remont kościoła. Nie jest to łatwe zadanie, bo kościół jest zabytkowy, więc remont będzie kosztowny, a parafia niezbyt liczna, jednak pomóc może każdy chętny. Przed świątynią wisi banner z numerem konta, na które można wpłacać pieniądze.

Ksiądz Rodaszyński przyznaje, że to nie pierwszy taki przypadek. Dwa tygodnie temu doszło do włamania,a przy okazji sprawcy wyrządzili sporo szkód w świątyni: zniszczyli Biblię, zdewastowali prezbiterium i porozrzucali przedmioty liturgiczne. Zapewne szukali cennych przedmiotów nie wiedząc o tym, że kościoły protestanckie są wyposażone bardzo skromnie, inaczej niż świątynie katolickie, więc cennych przedmiotów w nich nie ma.

Kościół stoi blisko Starego Rynku i Starego Browaru, tuż przy parku gęsto porośniętym drzewami i wygląda, jakby był opuszczony. Teraz jeszcze dodatkowo zamknięty dla ruchu kołowego jest ten odcinek Ogrodowej, a ruch tu był zazwyczaj spory, także w nocy. Taka lokalizacja i taka sytuacja zachęca wandali do próby włamania, zwłaszcza tych działających pod wpływem alkoholu. Kościół i jego otoczenie przyciąga też amatorów tanich alkoholi pitych pod chmurką. Imprezy nierzadko kończą się awanturami czy bijatyką.

Prób włamania jest ostatnio coraz więcej i to niepokoi księdza Rodaszyńskiego do tego stopnia, że postanowił poprosić prezydenta o pilne spotkanie w tej sprawie. Jego zdaniem takie próby stanowią zagrożenie nie tylko dla kościoła, ale i dla okolicznych mieszkańców. Bo gdyby sprawcy podpalili budynek…? Przecież tuż obok stoją kamienice, na które ogień mógłby się przenieść bardzo szybko.

el

Podziel się!

14
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Michał Kucharski
Gość
Michał Kucharski

Pewnie jakiś deweloper, który marzy o przejęciu atrakcyjnego gruntu i budowie tam straszydła.

Tomir Nowaczyk
Gość
Tomir Nowaczyk

pewnie nie masz racji

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Tomir Nowaczyk mówią na mieście ze to Bosak ?

Ss76
Gość
Ss76

A dlaczego w ramach ekumenizmu nie pomogą w remoncie rzymscy katolicy

Irena Bartoszewska
Gość
Irena Bartoszewska

Tak mi przykro skąd w ludziach taka nienawiść ,wandalizm i chęć niszczenia

Andrzej Leo Więckowski
Gość
Andrzej Leo Więckowski

Irena Bartoszewska w średniowieczu nie palili? Powtórka z rozrywki

Wojciech Kaczmarek
Gość
Wojciech Kaczmarek

Niedawno ksiądz książki palił:(

Ewa Koscielniak
Gość
Ewa Koscielniak

Nie normalne

Zbigniew Bednarek
Gość
Zbigniew Bednarek

Aktualne jest porzekadło :”zdolny jak polak ….do wszystkiego”.

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

to tak w ramach tolerancji po poznańsku?

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Taki nowoczesny zwyczaj – więc i Ten POznań jewropiejski być musi.

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

POznańscy bojownicy o wolność i demokrację muszą się jeszcze trochę nauczyć, od swoich sponsorów (mam jednak nadzieję, że nie zdążą) https://www.m.pch24.pl/splonal-slynny-holenderski-kosciol–pozar-do-zludzenia-przypominal-katastrofe-katedry-notre-dame,71908,i.html?fbclid=IwAR2Z65-iWi2xf6v_DgGoR3j6ToaokTYsw0Z7bqP19nY5scot1VQr46Fu6Nc

Maciej Guzikowski
Gość
Maciej Guzikowski

Tak lewactwo chce Polskę urządzić..!