piątek, 29 marca, 2024

Poznań: “Księga dżungli”, wianki i kakofoNIKT, czyli Noc Sobótkowa nad Wartą

Koncerty, konkursy, podróże statkiem, teatr ognia i oczywiście wicie wianków. Wszystko to proponuje dziś w plenerze Teatr Muzyczny podczas „Nocy Sobótkowej. Poznańskich Wianków 2021”.

Impreza tak nazwą, jak i zawartością nawiązuje do prasłowiańskich tradycji. Będzie miała charakter plenerowy, proekologiczny. Noc Sobótkowa, zwana również Sobótką, Nocą Kupały czy Kupalnocką była jednym z najważniejszych świąt słowiańskich, obchodzonym w czasie przesilenia letniego, w okolicach 21-22 czerwca.
Sobótka była ściśle związana z żywiołami wody i ognia. Było to święto urodzaju, płodności i miłości, świętowane w radosnej atmosferze, mające zapewnić zdrowie oraz obfite plony.

Wszystko rozpocznie się o godz. 17.30 koncertem piosenek z musicalu „Księga dżungli”, który odbędzie się w Starym Porcie. „Księga dżungli” to dziki, zabawny i opowiedziany nowoczesnym językiem musical familijny, którego premiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w 2020 roku. Pantera Bagheera, tygrys Shere Khan, wąż Kaa, szakal Tabaka, miś Baluś, wilki i małpy zaprezentują piosenki ze spektaklu specjalnie z myślą o najmłodszych.

O godz. 18.30, także w Starym Porcie, rozpoczną się zajęcia przy muzyce na żywo: warsztaty z plecenia wianków, gimnastyka słowiańska i trening funkcjonalny. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na zajęcia przy muzyce obowiązują bilety. Koszt uczestnictwa to 5 zł od osoby.

Warsztaty z plecenia wianków poprowadzi Wije Wianki – Staszka, która z wykształcenia jest etnografką. Wierzy, że „piękno jest dla kwiatów stanem naturalnym, trzeba im jedynie pomóc wcielić się w odpowiednią rolę”, a jej pasją jest tworzenie kwiatowych kompozycji, pełnych naturalności i nieregularności.

Gimnastykę słowiańską, nazywaną też „słowiańskim zdrowiem” i „gimnastyką stojącej wody” poprowadzi Joanna Goncerzewicz, fizjoterapeutka i naturopata, która od wielu lat interesuje się medycyną wschodu. Prowadzi własny gabinet. W ujęciu naukowym to typ gimnastyki psychofizycznej, stanowiący holistyczny system ćwiczeń psychofizycznych mający swoje źródło w słowiańskim dziedzictwie etnicznym. To system 27 ćwiczeń kierowanych do wszystkich kobiet, które chcą utrzymać swoje ciał o i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii.

Trening funkcjonalny to trening wzmacniająco mobilizujący, skupiający się przede wszystkim na mięśniach core, oparty o taniec współczesny oraz ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Zajęcia poprowadzi Mateusz Adamczyk, tancerz Teatru Muzycznego w Poznaniu i absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej.

O godz. 20.30 rozpocznie się koncert kakofoNIKT & CHÓR POGŁOSY w Amfiteatrze w Parku Stare Koryto Warty. kakofoNIKT to poznańska grupa audio-wizualna poruszająca się na styku muzyki industrialnej, noise'u, free improvisation, instalacji dźwiękowych i performance'u. Chór Pogłosy to chór kameralny założony w 2017 roku, prowadzony przez Joannę Sykulską. Zespoły zaprezentują repertuar z albumu Wyraj, który odwołuje się do starosłowiańskich wątków mitologicznych zestawionych z wypracowanym na gruncie chrześcijańskim zestawem gestów i formuł celebracji świętości. Płyta koncentruje się na ukazaniu duchowej pustki dzisiejszych czasów wynikającej z przesycenia wiedzy, praktyk i kultury nadmiaru.

O godz. 21.45 rozpocznie się pokaz teatru ognia Nam-Tara w Dolinie Warty na wysokości Parku Stare Koryto Warty. To profesjonalny Teatr Ognia, który skupia się na stworzeniu niezapomnianego show z dużą ilością ognia, pirotechniki scenicznej oraz unikalnych efektów wizualnych.

Teatr Muzyczny

Strona głównaLifestylePoznań: "Księga dżungli", wianki i kakofoNIKT, czyli Noc Sobótkowa nad Wartą