Kresowianie zasłużeni dla Poznania i Lwowa2 fot. UMP

Poznań: Kresowianie zasłużeni dla Poznania i Lwowa na dziedzińcu UMP

Wyjątkową ekspozycję prezentującą sylwetki wybitnych lwowian, którzy przysłużyli się Poznaniowi można już oglądać na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta.

Ekspozycja na dziedzińcu urzędu przy placu Kolegiackim jest podzielona na dwie części. Pierwsza zaprezentuje sylwetki 13 osób – ludzi nauki i kultury, którzy przyjechali z Lwowa do Poznania po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz po II wojnie światowej.

– Po niemieckim zaborze polskie szkolnictwo i życie kulturalne w Poznaniu powstać musiało niemal od podstaw. Wówczas z Lwowa i Kresów południowo-wschodnich przybyło do Wielkopolski wiele wykształconych osób z pożądanymi wtedy kwalifikacjami – mówi Katarzyna Kwinecka, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Poznaniu. – W tym czasie nastąpiło zbliżenie dwóch miast na jeszcze innym gruncie. Wielkopolanie bowiem ofiarnie wsparli Lwów w walce o prawo do bycia w wolnej ojczyźnie. Wysłano wagony z pomocą humanitarną, a w marcu 1919 r. wystawiono kompanię ochotniczą, na którą mówiono “rogate diabły” – dodaje.

Po obu wojnach światowych do Poznania przyjechali m.in. aktorka Krystyna Feldman, reżyser i twórca powojennego teatru w Poznaniu Wilam Horzyca, matematyk należący do tzw. lwowskiej szkoły matematycznej prof. Władysław Orlicz, twórca znanej w całej Polsce, poznańskiej szkoły wychowania fizycznego prof. Eugeniusz Piasecki czy kompozytor Tadeusz Szeligowski.

Druga część wystawy poświęcona jest powszechnie znanym kresowiakom, w tym Janowi III Sobieskiemu, generałowi Tadeuszowi Komorowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Tadeuszowi Boy-Żeleńskiemu czy Stanisławowi Lemowi.

Ekspozycję można oglądać do 26 lipca. Wystawa odbywa się w ramach XXIII Dni Lwowa i Kresów. Głównym punktem Dni będzie wrześniowy Jarmark i Piknik Lwowski na Starym Rynku.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze