Poznań: Kościół katolicki kupił ponad 100 ha ziemi pod miastem

Warsztaty samochodowe, sala na 100 osób, myjnia, budynki biurowo-magazynowe – i 100 ha gruntu. Archidiecezja w Poznaniu kupiła tereny po spółdzielni rolniczej w Bolechowie.

Jak ustaliła “Gazeta Wyborcza”, która ujawniła te transakcję, tereny zostały wystawione na sprzedaż za wyjątkowo niską cenę, bo około 15 mln zł, czyli mniej więcej 14 zł za metr kwadratowy, chociaż biuro nieruchomości, które zajmowało się transakcją, podkreślało potencjał inwestycyjny terenu. I nie chodziło tylko o położone na nim budynki, ale także o fakt, że Bolechowo znajduje się tylko kilkanaście kilometrów od Poznania. Biorąc pod uwagę wyremontowaną i rozbudowaną ulicę Gdyńską, dzięki której znacznie łatwiej wjechać do Poznania właśnie od strony Bolechowa, a także wyjątkową malowniczość tamtejszych terenów – to przecież otulina Puszczy Zielonki – trudno się z tym nie zgodzić.

Skąd więc ta niska cena? Ziemia rolna nie osiąga zbyt wysokich stawek, w przeciwieństwie do działek inwestycyjnych. Dodatkowo, jak wyjaśnia “Wyborcza”, powodem są obostrzenia w sprzedaży ziemi rolnej, jakie wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, by zapobiegać spekulacjom, które w praktyce wstrzymały większość transakcji sprzedażowych. Jednak obostrzenia nie dotyczą kościołów i związków wyznaniowych…

Każdy z członków byłej spółdzielni rolniczej dostanie około miliona złotych. Co jednak zamierza zrobić archidiecezja z nabytkiem – nie wiadomo. “Gazeta Wyborcza” próbowała się tego dowiedzieć od wójta gminy Czerwonak, bo to na terenie tej gminy znajduje się Bolechowo – ale jak się okazało, wójt Marcin Wojtkowiak nie wiedział o tej transakcji.

Spółdzielnia rolnicza nie chciała rozmawiać z “Wyborczą” o sprzedaży, informacji na ten temat nie chciał udzielić także rzecznik kurii, ksiądz Maciej Szczepaniak. Zapewnił jedynie, że nie chodzi tu o zamiar późniejszej sprzedaży gruntów z zyskiem, a jedynie o brak kościelnych powierzchni magazynowych w Poznaniu i okolicach.

3.1 16 votes
Oceń artykuł
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze