Anna Skupień, PFRON, wojewoda Łukasz Mikołajczyk, wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz Irena Semmler, PFRON

Poznań: Koronwirus a pomoc dla niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował dodatkowe instrumenty wsparcia dla swoich podopiecznych z powodu koronawirusa. W pierwszej połowie roku to wsparcie wyniosło prawie 50 mln zł.

– To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale dla pewnych grup ten czas jest jeszcze bardziej trudny – powiedział wojewoda Łukasz Mikołajczyk. – Osoby z niepełnosprawnościami są w szczególnie trudnej sytuacji podczas pandemii. Dlatego, zdaniem wojewody, tak ważny jest fakt, że PFRON podjął działania na rzecz złagodzenia skutków pandemii koronawirusa.

Na wsparcie mogą liczyć pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, a także organizacje, które wspierają niepełnosprawnych.
– Zwiększyliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, z którzych pracy korzysta prawie 30 tys. pracodawców – powiedziała Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON. I podkreśliła, że fundusz musiał zadbać także o to, by te środki w tempie ekspresowym trafiły na konta pracodawców.
– Pracodawcy nie muszą się obawiać, że w okresie od marca do grudnia tego tego roku, gdy będą w złej sytuacji ekonomicznej, to dofinansowanie zostanie wstrzymane – podkreśliła dyrektor Skupień.

W województwie wielkopolskim mamy 35 tys. miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a dofinansowanie ich wyniesie 167 mln zł.

Fundusz zapewnił także ciągłość działania warsztatów terapii zajęciowej – oczywiście tych, które korzystają z dofinansowania PFRON – mimo okresowego zawieszenia ich działalności. Rozpoczął także realizację nowego programu pomocowego dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi. Zakłada on dodatkowe świadczenia w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób z niepełnosprawnością, a także refundację kwoty 100 tys. zł dla powiatu (do 50 proc. kosztów) na działania pomocowe dla osób niepełnosprawnych. W Wielkopolsce powiaty otrzymały dotąd taka pomoc w wysokości 12 mln zł.

Wprowadzone zostały także ulgi w regulowaniu opłat obowiązkowych przez odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty. Organizacje pozarzadowe mogą też zrealizować część projektów zaplanowanych na czas pandemii później, bez ryzyka utraty dotacji.
– W województwie wielkopolskim dofinansowujemy realizację 43 projektów na blisko 16 mln zł dla przeszło 5,5 tys. osób niepełnosprawnych oraz ich otoczenia – podkreśliła dyrektor Skupień.

W ramach dofinansowania do projektów zaplanowano również opracowanie i dystrybucję wydawnictw o problematyce niepełnosprawności oraz wyszkolenie i przekazanie czterech psów asystujących, o czym opowiadała Irena Semmler, członek zarządu Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze