Poznań: Koronawirus – laboranci w ambulansach pobierają próbki

namiot przed szpitalem
Trwają przygotowania do zwiększenia wydajności technicznej laboratorium w zakresie badań. – Z rezerwy celowej zakupiliśmy dwa aparaty, w tym jeden całkowicie zautomatyzowany oraz dwie wirówki do przygotowania próbek – zapowiedział Andrzej Trybusz, szef WSSE w Poznaniu.

Jak poinformował dr Trybusz, pobierane są próby do badań przez laborantów jeżdżących w ambulansach. Laboratorium mikrobiologii i parazytologii wykonało ponad 150 badań.

Trwa akcja informacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach dotychczasowych działań, NFZ uruchomił teleporady dla lekarzy podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Z informacji wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego wynika, że apteki funkcjonują bez zakłóceń, choć występują przejściowe braki w środkach dezynfekujących.

Trwa przekazywanie pacjentów ze szpitala miejskiego przy ul. Szwajcarskiej, który został wyznaczony przez wojewodę wielkopolskiego we współpracy z NFZ jako szpital dedykowany leczeniu i opiece nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Wszystkie oddziały zostaną zamienione w zakaźne i obserwacyjne. W poniedziałek szpital powinien być w pełnej gotowości i dysponować 406 łóżkami dla chorych. W ramach zabezpieczenia chorych pacjentek w ciąży, z dniem 16 marca, szpital ginekologiczno–położniczy przy ul Polnej w Poznaniu wydzieli dedykowany oddział z wydzielonym personelem lekarskim i pielęgniarskim oraz wyodrębnioną izbą przyjęć służącą segregacji pacjentek. Nie będzie przenoszenia pacjentów szpitala z uwagi na przeprowadzoną wewnętrzną reorganizację szpitala.

Wojewoda wielkopolski otrzymał zapewnienie ze strony dowódcy 12 Brygady WOT płk Rafała Miernika o gotowości żołnierzy do wsparcia w działaniach na poznańskiej Ławicy przy zbieraniu ankiet lokalizacyjnych. Żołnierze WOT mogą także udzielić wsparcia samorządom w organizacji punktów informacyjnych i pomocy weteranom.

Aktualnie w Wielkopolsce odnotowano 7 przypadków zakażenia koronawirusem, 1 osoba z uwagi na obciążenie także innymi chorobami zmarła. Dotychczas kwarantanną objęto 322 osoby, 52 osoby są hospitalizowane.

WUW, el

Podziel się: