Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Kopciuchy pod nadzorem. Ich właściciele też

230 kontroli spalania, 71 wykroczeń, 13 próbek do ekspertyzy – to efekty działań strażników Ekopatrolu w ostatnich dwóch tygodniach. Rekordzista za spalanie odpadów i nieprawidłowe gromadzenie odpadów zapłacił aż 2100 zł!

Najczęstsze przypadki spalania odpadów tradycyjnie już dotyczyły używania jako opału płyt wiórowych ze starych mebli.
– W trakcie jednej z takich kontroli przy ul. Starołęckiej strażnik rejonowy oprócz spalania odpadów komunalnych zwrócił uwagę na bardzo dużą ilość worków z odpadami, które właściciel nieruchomości zgromadził obok budynku – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej.

Ta interwencja skończyła się boleśnie dla właściciela odpadów: 300 zł w mandatach karnych i aż 1800 zł za sprzątanie i transport zgromadzonych odpadów – taką karę dostał za nieprawidłową gospodarkę odpadami komunalnymi.

W trakcie kontroli spalania strażnicy sprawdzają również przestrzeganie zapisów uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a w szczególności kontrolują wilgotność drewna opałowego używanego w kotłowniach oraz kaloryczność opału z węgla kamiennego, która podana jest w certyfikacie produktu.

Dobra wiadomość jest taka, że świadomość poznaniaków na temat tego, co można spalać, a co nie – rośnie. Tylko w tygodniu od 2 do 8 marca strażnicy otrzymali aż 249 zgłoszeń dotyczących wysypisk odpadów komunalnych oraz spalania śmieci w przydomowych kotłowniach!

Nadal jednak wśród zgłaszanych spraw dominują nieprawidłowo zaparkowane samochody – takich zgłoszeń w minionym tygodniu strażnicy mieli 1 244 i tu świadomość kierowców pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Funkcjonariusze wystawili 373 wezwania dla kierowców, w 632 przypadkach na koła samochodów założyli blokady, a w kolejnych 24 interwencjach zlecili odholowanie samochodów na parkingi strzeżone. Obok wymienionych działań strażnicy zlecili również odholowanie na parking strzeżony 8 wraków.

Ogółem w dniach od 2 do 8 marca służba dyżurna straży miejskiej w Poznaniu przyjęła 1 838 zgłoszeń. Najczęściej mieszkańcy korzystali z połączenia telefonicznego (952 zgłoszenia), pocztą elektroniczną przekazali 765 spraw, a 121 interwencji zgłosili między innymi osobiście np. w trakcie spotkań z radnymi rad osiedli.

SMMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Kopciuchy pod nadzorem. Ich właściciele też