Poznań: Koniec z blokowaniem tramwajów na moście Królowej Jadwigi. Jest wysepka

Królowej Jadwigi 3 fot. ZDM
Tramwaje zjeżdżające z mostu Królowej Jadwigi w stronę centrum miasta nie są już blokowane przez samochody. ZDM zamontował tam wysepkę, która uniemożliwia autom wjazd na torowisko.

Ulica Królowej Jadwigi i most imienia królowej to jedne z bardziej ruchliwych punktów w mieście, tak dla samochodów, jak dla tramwajów. Teoretycznie, ponieważ ulica jest szeroka, akurat tam nie powinno być problemu z blokowaniem samochodów przez auta – ale jest, i to spory.

Tramwaje jadące z Rataj w stronę centrum miasta zatrzymują się na moście, ponieważ torowisko blokują samochody, które skręcają w lewo w ulicę Droga Dębińska. Samochody czekają na zielone światło, a tramwaj, choć teoretycznie mógłby jechać, bo on ma zielone – musi czekać razem z nimi, aż uwolnią mu torowisko. Tymczasem pasażerowie na przystanku przy Królowej Jadwigi, mogą sobie tylko popatrzeć na tramwaj stojący nawet do 10 minut w korku przed skrzyżowaniem, dosłownie 10 metrów od nich…

Zarząd Dróg Miejskich postanowił zrobić z tym porządek i zamontować wysepkę, która uniemożliwi kierowcom wjazd na torowisko. Została ona zamontowana przy zjedzie z mostu Królowej Jadwigi w stronę centrum, gdzie pasy jezdni rozdzielają się na trzy. To właśnie w tym miejscu kierowcy jadący w kierunku Dębca nagminnie wjeżdżali na torowisko blokując ruch tramwajów linii nr 3, 6, 12 i 18. Oprócz wysepki wzdłuż torowiska zamontowane zostały separatory oddzielające część przeznaczoną dla pojazdów szynowych od samochodów.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ruch samochodów i tramwajów został fizycznie rozdzielony, co pozwala na przyspieszenie jazdy tramwajów na dojeździe do skrzyżowania oraz zwiększa regularność przejazdów, szczególnie w godzinach komunikacyjnego szczytu.

ZDM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: