Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 6 maja, 2024

Poznań: Koło Naukowe Przyrodników UAM w finale konkursu naukowego!

Wśród finalistów konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół, znalazło się Koło Naukowe Przyrodników działające na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu już niemal od 100 lat!

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z miejsca w finale konkursu Popularyzator Nauki 2020 – mówi prezeska KNP Michalina Krakowiak. – To wyróżnienie motywuje do dalszej pracy i potwierdza, że nasz wieloletni wysiłek trafia w potrzeby odbiorców. Oczywiście teraz czekamy na werdykt Kapituły drugiego stopnia.

KNP zrzesza ponad 150 studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, neurobiologii i ochrony środowiska. Jego członkowie dzielą się na niemal 20 sekcji tematycznych zajmujących się takimi dziedzinami nauk przyrodniczych jak: ornitologia, teriologia, geobotanika, kultury in vitro, wirusologia, biologią sądowa i wiele innych.
– Jednym z naszych głównych obszarów naszych działań jest popularyzacja nauki. Przygotowujemy wyjątkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest przekazanie niekiedy trudnej wiedzy akademickiej w sposób ciekawy i przystępny – wyjaśnia
Michalina Krakowiak.

Jak dodaje, kluczem do sukcesu jest zaintrygowanie uczestnika zajęć, utrzymanie jego uwagi i zarażenie pasją do nauk przyrodniczych.
– Dzisiaj, kiedy szerzą się teorie spiskowe, zwłaszcza dotyczące biologii człowieka, bardzo ważny jest kontakt świata akademickiego ze społeczeństwem – wyjaśnia. – Naukowe Przyrodników tworzy takie mosty porozumienia między niekiedy skomplikowaną nauką przyrodniczą a dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Chcemy jak najszerzej otworzyć drzwi do nauki każdemu, kto uczestniczy w naszych zajęciach!

Studentka podkreśla, że członkowie KNP czują się reprezentantami nauki, dlatego działają na wszystkich możliwych polach popularyzatorskich: lokalnych i ogólnopolskich festiwalach naukowych, tworzę indywidualnie dobrane zajęcia dla szkół, organizują otwarte wykłady i warsztaty wirtualne, prowadzą strony popularyzatorskie na Facebooku. Oferują szeroki wachlarz tematów i form zajęć.
– Mogą to być wykłady, warsztaty, quizy, pokazy, podcasty, teksty online… czego dusza zapragnie! – mówi Michalina Krakowiak.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Zwycięzców 16. edycji konkursu poznamy w styczniu 2021.

UAM, el

Strona głównaPoznańPoznań: Koło Naukowe Przyrodników UAM w finale konkursu naukowego!