kolejka po identyfikatory SPP fot. Kaja

Poznań: Kolejki po identyfikatory SPP

Zbliża się 1 lutego, a więc uruchomienie Strefy Płatnego Parkowania – i przed Biurem Obsługi Klienta SPP tworzą się kolejki chętnych do zakupu identyfikatora.

Zarząd Dróg Miejskich jeszcze w ubiegłym roku zachęcał do szybszego zakupu identyfikatorów, zwłaszcza osoby mieszkające na Wildzie czy Łazarzu, które będą to robić pierwszy raz. “Odkładanie tego na ostatnią chwilę niesie ryzyko oczekiwania w długich kolejkach, które mogą pojawić się pod koniec stycznia, w przeddzień uruchomienia SPP” – ostrzegał na swojej stronie ZDM.

I ostrzeżenie się sprawdziło w stu procentach – od poniedziałku w Biurze Obsługi Klienta SPP przy Pułaskiego 9 jest znacznie większy ruch, a przyszli właściciele identyfikatorów stoją w kolejce przed wejściem. Są tam zarówno osoby, które kupują indentyfikator po raz pierwszy, jak i ci, którzy zgłosili się po jego przedłużenie, więc chętnych jest naprawdę sporo.

– Teraz, czyli około 12.00, czeka w kolejsce około 40 osób – poinformowała nasza Użytkowniczka Kaja. – To jest kilka godzin stania, co najmniej dwie. Ale na szczęście dwie panie z obsługi wyszły i sprawdzają u stojących w kolejce, czy mają wszystkie dokumenty, żeby nie stali na próżno. Jak czegoś brakuje, to mówią, co trzeba uzupełnić.

ZDM przypomina, że identyfikatory można też kupić w siedzibie ZDM przy ul. Wilczak 17. Oba punkty są czynne w poniedziałek 8:00 – 18:00, od wtorku do piątku 8:00 – 16:00. Informacje na temat zakupu identyfikatorów parkingowych można też uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 61 646 33 44, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00.

A jakie dokumenty są potrzebne? Jak informuje ZDM, przy kupnie identyfikatora w kasie Biura Płatnego Parkowania należy okazać:

Dowód osobisty lub paszport
Dla potwierdzenia tożsamości i adresu zameldowania. Prawo jazdy, legitymacja studencka i inne dokumenty nie są dokumentami tożsamości i nie będą akceptowane.

Dowód rejestracyjny pojazdu z informacją o właścicielu pojazdu
Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie został wskazany właściciel, potrzebny będzie inny dokument potwierdzający własność auta (np. karta pojazdu lub decyzja o współwłasności z Wydziału Komunikacji).

Umowę kredytową lub leasingową – dotyczy użytkowników aut zakupionych na kredyt lub leasingowanych.

Oryginał pierwszej strony PIT-u za poprzedni rok
Dla potwierdzenia płacenia podatków na rzecz Poznania. Osoby, które podatek za poprzedni rok rozliczały poza Poznaniem, muszą przedłożyć formularz ZAP-3 złożony do właściwego Urzędu Skarbowego. W takim wypadku identyfikator może zostać wydany tylko na wniosek skierowany do dyrekcji ZDM. PIT (również wydruk deklaracji elektronicznej), jak i ZAP-3 należy okazać wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO). Osoby, które wysyłały PIT pocztą, muszą okazać potwierdzenie nadania PIT-u. Osoby, które wysyłały PIT przez internet, muszą okazać wydruk PIT-u złożonego elektronicznie wraz z numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem UPO.

Umowę z pracodawcą – dotyczy użytkowników aut służbowych
Umowa musi potwierdzać zatrudnienie u danego pracodawcy i okres zatrudnienia. Ponadto należy okazać umowę powierzenia auta służbowego do celów prywatnych pracownika oraz dokument potwierdzający prawo dysponowania pojazdem przez pracodawcę.

Okazywane oryginały dokumentów, z wyjątkiem dokumentu tożsamości, są kopiowane i dołączane do akt sprawy.

Identyfikator osoby z niepełnosprawnościami – tu dodatkowo jest potrzebna karta osoby z niepełnosprawnością.

Identyfikator można wykupić tylko na jeden samochód, a jego koszt to 5 złotych miesięcznie.

Ważne informacje:
identyfikator mieszkańca, od 1 czerwca 2020 r., jest dostępny wyłącznie dla mieszkańców zameldowanych w danym sektorze ŚSPP/SPP na pobyt stały lub czasowy (minimum 3 miesiące) i płacących podatki na rzecz miasta Poznania,
do wykupu identyfikatora konieczny jest brak zaległości z tytułu płatnego parkowania,

minimalny okres ważności identyfikatora to 3 miesiące, a maksymalny to 1 rok. Osoba, która w poprzednim roku nie płaciła podatków w Poznaniu i przedłoży formularz ZAP-3 może kupić identyfikator wyłącznie na czas nie dłuższy niż do 30 kwietnia następnego roku,

w przypadku zakupu identyfikatora przez inną osobę niż właściciel pojazdu wymagane jest pisemne upoważnienie,

identyfikator mieszkańca umożliwia parkowanie w sektorze ŚSPP/SPP, w którym zameldowany jest posiadacz identyfikatora, za 30 zł miesięcznie za pierwszy pojazd i 150 zł za kolejny. Stawka dla pojazdu przewożącego osobę niepełnosprawną lub pojazdu kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. wynosi 5 zł miesięcznie.

Mieszkańcy Wildy i Łazarza (płacący podatki na rzecz miasta) będą mogli skorzystać ze specjalnej promocji na zakup identyfikatora mieszkańca SPP. Możliwy będzie jednorazowy zakup identyfikatora na okres 12 miesięcy w cenie 10 zł za miesiąc, a więc za kwotę 120 zł. Promocyjna stawka obowiązywać będzie do 31 sierpnia 2021 r.

ZDM

2 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze