Poznań: Klony i cisy zniknęły z Al. Marcinkowskiego

przesadzanie klonów i cisów fot. PIM
Drzewa rosnące dotychczas przed Hotelem Rzymskich zostały dziś wykopane i przesadzone do parku Rataje. Operacja była spowodowana rozpoczynającą się przebudową tej części centrum miasta.

Klony i cisy musiały zniknąć sprzed hotelu, ponieważ odcinek ulicy, przy którym rosną, zmieni się dość znacznie, łącznie z położeniem torów tramwajowych. Drzewa kolidowałyby z nowym przebiegiem. Klony i cisy zostały więc przesadzone do parku Rataje, a po zakończeniu remontu na ich miejscu pojawią się nowe drzewa.

– Pod kontrolą inspektora nadzoru terenów zieleni do parku Rataje przesadzimy łącznie 11 klonów pospolitych oraz cisy pośrednie o powierzchni 59 metrów kwadratowych – wyjaśnił Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przesadzanie zieleni jest trudnym procesem, ale – zdaniem prezydenta Jacka Jaśkowiaka – warto go podjąć.
– Mam nadzieję, że przesadzone drzewa i krzewy będą się dobrze rozwijać w nowych warunkach – powiedział. – Staramy się jak najlepiej dbać o poznańską zieleń i wprowadzać nową na przykład w centrum miasta, co widać na przebudowanych odcinkach ulic Św. Marcin i Taczaka. Chronimy zieleń, bo ona chroni nas – przed zanieczyszczeniami, ale też słońcem i wysokimi temperaturami.

Teraz o przesadzone cisy i klony wykonawca przebudowy centrum będzie musiał dbać przez 3 lata, bo tyle trwa pielęgnacja gwarancyjna. Jeśli w tym czasie rośliny obumrą, będzie musiał nasadzić nowe, o dokładnie takich samych parametrach.

Po zakończeniu remontu na przebudowanym odcinku ulicy zostaną posadzone nowe drzewa.
– Po przebudowie na Al. Marcinkowskiego nasadzonych zostanie 36 dębów kolumnowych, które stworzą nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego i ul. Paderewskiego – wyjaśnił Grzegorz Bubula. – Na przebudowanym obszarze pojawią się także m.in. berberysy i irgi, przed muzeum założony zostanie kwietnik nawiązujący do istniejących, pojawią się też trawniki.

Przesadzenie zieleni to kolejny element przygotowań do przebudowy centrum. Od 20 marca trwają prace przy budowie tymczasowego łuku torowego na pl. Wiosny Ludów, który umożliwi przejazd tramwajów przez centrum Poznania mimo trwania inwestycji. Natomiast same prace budowlane rozpoczną się w połowie kwietnia, gdy będzie już gotowy tor, a przede wszystkim – sieć trakcyjna, którą tam trzeba było założyć.

Inwestycja potrwa ponad rok. Prace mają się zakończyć w trzecim kwartale 2022 roku.

PIM