Poznań: Kino Rialto prosi o pomoc!

kino Rialto fot. ROJ
„Czy wyobrażacie sobie Jeżyce bez Kino Rialto?!” – napisała rada Osiedla Jeżyce. – „Rialto to symbol tego fyrtla i 80 lat historii. Jak wielu z nas pandemia przycisnęła kino do ściany i bez naszej pomocy może nie przetrwać”.

Branża kulturalna jest jedną z tych, które najmocniej odczuły obostrzenia z powodu pandemii – a zapowiadane od soboty kolejne restrykcje jeszcze pogorszą sytuację. W najgorszej sytuacji są niewielkie, kameralne placówki, które nie są częścią wielkich sieci – takie jak jeżyckie kino „Rialto”. Kino zorganizowało zbiórkę na portalu Polakpotrafi.pl. „Aby kino Rialto przetrwało nadchodzące miesiące potrzebujemy szybkiego i realnego wsparcia, na które w tej chwili właściwie znikąd nie możemy liczyć” – napisali jego szefowie.

Kino potrzebuje co najmniej 120 tysięcy zł, żeby przetrwać. Tymczasem kolejne już zamknięcie kin uniemożliwia mu jakikolwiek zarobek, a na to wszystko nałożył się kryzys branży filmowej, która też odczuła wpływ pandemii koronawirusa. „Przesuwanie premier, niepewność produkcji, brak spójnego programu pomocowego dla branży” – wyliczają szefowie „Rialto”. – Jeśli nawet jakiś plan współfinansowania kin powstanie, to najprawdopodobniej pokryje tylko częściowo nasze koszty. Nie jesteśmy oczywiście bierni także w obecnej sytuacji. Aktywnie uczestniczymy w pracach zespołów kryzysowych branży kinowej, poszukujemy dodatkowego finansowania zarówno w różnych programach pomocowych, jak i u sponsorów prywatnych, jesteśmy obecni również online na platformie streamingowej mojeekino.pl. Cały czas działamy, wyświetlamy filmy, organizujemy specjalne pokazy. Wiemy jednak, że teraz to prawdopodobnie nie wystarczy”.

Dlatego kino prosi o wsparcie finansowe – i o udostępnianie informacji o zbiórce swoim znajomym.
„Gdy uznacie, że zagrożenie minęło, wróćcie do kin!” – zaprasza ekipa „Rialta”. – „Kina na pewno już nie będą takie jak kiedyś, ale gorąco wierzymy, że z Waszą pomocą przetrwamy”.

Kino „Rialto” istnieje od ponad 80. lat, w tym czasie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc poznańskich Jeżyc. Tu odbył się pierwszy seans w powojennym Poznaniu, to kino też jako pierwsze w Polsce w 2011 zainstalowało projektor cyfrowy o rozdzielczości 4K). W 2015 zostało uznane za najlepsze kino w Polsce (nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), a jego neon to jeden z najbardziej kultowych neonów Poznania.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: