Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Katyń – pamięć ocalona

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości prezentuje pierwszą w tym roku wystawę czasową „Katyń – pamięć ocalona. Wystawa w 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie”.

Kuratorem wystawy jest Anna Adamska z Muzeum Armii „”.

– Naszą wystawą pragniemy złożyć hołd nie tylko ofiarom bestialskiego mordu, ale także wojownikom pamięci – katyńskim rodzinom – przedstawia ideę ekspozycji. – Intencją wystawy jest także refleksja nad
problemem prawdy historycznej w rozumieniu ogólnym, jak bardzo trzeba o nią zabiegać, jak istotną rolę dla poczucia tożsamości narodowej odgrywa pamięć zbiorowa i indywidualna oraz determinacja, którą niejednokrotnie trzeba się wykazać, aby tej pamięci dochować. To spojrzenie po osiemdziesięciu latach na historię katyńskiego mordu służy ponadto zwróceniu uwagi na fakt, że wspomniana pamięć o historii i historycznej prawdzie jest w naszych rękach, w rękach zwiedzającej wystawę publiczności – każdy z nas jest za tę prawdę i pamięć o niej odpowiedzialny.

Ekspozycyjna narracja poprowadzi widza trójtorowo: jest opowieść o zbrodni dokonanej wiosną 1940 roku na polskich oficerach przez NKWD, o działaniach służących jej ukryciu oraz ustawicznej walce, by prawda ujrzała światło dzienne.

Na zasadzie kontrapunktu, opowieści o zakłamywaniu historii, a ściślej rzecz ujmując, o próbie wymazania mordu i wiedzy o jego prawdziwych sprawcach ze społecznej świadomości historycznej, towarzyszyć będą wydobyte z grobów w Katyniu, Charkowie i Miednoje pamiątki – relikwie, materialne świadectwa zbrodni, pozyskane dla celów wystawienniczych z Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Trzecią warstwę narracyjną utworzą odwołania do życia pozasłużbowego
oficerów, czasu spędzonego z najbliższymi, którzy później tak dzielnie zawalczą o pamięć o zaginionych mężach, synach i ojcach. Na wystawie znajdzie się w związku z tym symbol domu, ciepła rodzinnego ogniska oraz oczekiwania i niesłabnącej nadziei – krzesło, zapalona lampa, stolik ze zdjęciem w ramce i listami z Kozielska, Starobielska czy Ostaszkowa, które
po raz tysięczny ktoś przeczytał, a które będą mogli przeczytać również zwiedzający.

Wystawę przygotowano dzięki współpracy z Muzeum Katyńskim w Warszawie, inspiracji Stowarzyszenia Katyń i z wykorzystaniem archiwum Wojciecha Śmigielskiego przekazanego jako dar dla WMN. Aranżacja i koncepcja plastyczna: Wawrzyniec Kozicki i Maciej Janowicz.

Wystawę można oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku do końca września. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 15.00.

WMN, el

Strona głównaPoznańPoznań: Katyń - pamięć ocalona